Americký softwarový gigant Microsoft v prvním finančním čtvrtletí zvýšil čistý zisk meziročně o 27 procent na 22,3 miliardy dolarů (zhruba 518 miliard korun). Firma to oznámila v úterní výsledkové zprávě. Tržby překonaly očekávání analytiků a akcie podniku po zveřejnění výsledků výrazně posílily.

Tržby se ve čtvrtletí, které skončilo 30. září, zvýšily o 13 procent na 56,5 miliardy dolarů. Analytici je přitom podle údajů společnosti LSEG odhadovali v průměru na 54,5 miliardy dolarů, napsala agentura Reuters.

K růstu celkových tržeb podniku přispěla silná poptávka po cloudových službách. Tržby divize zahrnující cloudovou platformu Azure se zvýšily o 19 procent na 24,3 miliardy dolarů. Analytici je odhadovali pouze na 23,5 miliardy dolarů.

„Výsledky naznačují, že produkty z oblasti umělé inteligence (AI) podporují tržby,“ uvedl analytik Jesse Cohen z firmy Investing.com. Cloudová platforma Azure má z podnikatelských aktivit Microsoftu nejlepší předpoklady k tomu, aby těžila ze vzestupu zájmu o umělou inteligenci, napsala agentura Reuters.

„Růst cloudového sektoru překonal odhady trhu i díky vysoké poptávce po generativní AI, kterou Microsoft zakomponoval do svého vyhledávače Bing,“ sdělil ČTK analytik XTB Tomáš Cvern. „Microsoft má za sebou další skvělé čtvrtletí. Tržby i čistý zisk za první fiskální kvartál Microsoftu překonaly odhady trhu,“ uvedl rovněž.

Google vydělává, ale čekalo se víc

 

Čistý zisk americké technologické společnosti Alphabet, která je majitelem internetového vyhledávače Google, vzrostl ve třetím čtvrtletí o více než dvě pětiny na 19,7 miliardy dolarů (zhruba 458 miliard Kč) z 13,9 miliardy dolarů před rokem. Oznámila to firma v tiskové zprávě. Tržby z cloudových aktivit však zaostaly za očekáváním, což vedlo k poklesu ceny akcií podniku, napsala agentura Reuters.

Celkové tržby společnosti Alphabet se meziročně zvýšily o 11 procent na 76,7 miliardy dolarů. Překonaly tak očekávání analytiků, kteří je odhadovali na necelých 76 miliard dolarů. „Ačkoli Alphabet překonal odhady zisku i celkových tržeb, investory zklamal relativně slabý výkon cloudové platformy,“ uvedl analytik Jesse Cohen z investičního serveru Investing.com.

Tržby divize Google Cloud se zvýšily o 22,5 procenta na 8,41 miliardy dolarů, analytici je však odhadovali na 8,62 miliardy dolarů. Tempo růstu tržeb divize bylo nejpomalejší od prvního čtvrtletí 2021, píše Reuters.

„Výnosy z cloudu sice vzrostly, ale očekávání byla vyšší,“ sdělil ČTK analytik společnosti Portu Marek Pokorný. „To je jeden z důvodů, proč akcie po uzavření trhu odepisují přes šest procent. Navzdory ostré konkurenci v oblasti umělé inteligence a vysokým úrokovým sazbám se ale letos akciím Alphabetu daří a připsaly si přibližně 50 procent,“ dodal.

Tržby z reklamy se ve třetím čtvrtletí zvýšily na 59,65 miliardy dolarů z 54,48 miliardy před rokem. Google je největším internetovým vyhledávačem na světě a jedničkou na světovém trhu s internetovou reklamou.

Společnost Alphabet začátkem roku oznámila, že propustí zhruba 12 tisíc lidí, což představuje více než šest procent její pracovní síly. Připojila se tak k řadě dalších technologických podniků, které snižováním počtu zaměstnanců reagovaly na zpomalování hospodářského růstu.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist