Poradce pro národní bezpečnost Tomáš Pojar se při jednání v Pekingu věnoval bilaterálním vztahům včetně možnosti zvýšení českého exportu do Číny nebo obnovení přímého leteckého spojení. Na dotaz ČTK to dnes sdělil mluvčí vlády Václav Smolka. O setkání s nejvýše postaveným čínským diplomatem Wangem I ve čtvrtek napsala státní tisková agentura Nová Čína. Wang podle ní uvedl, že Peking je připraven posílit „vzájemně prospěšnou“ spolupráci s Českou republikou.

Česko má podle mluvčího vlády zájem o pragmatické a vzájemně výhodné vztahy s Čínou založené na upřímném dialogu. „Národní bezpečnostní poradce se v rámci jednání v Pekingu věnoval bilaterálním vztahům včetně možnosti zvýšení českého exportu do Číny nebo znovuobnovení přímého leteckého spojení,“ poznamenal. Provoz na přímé lince Praha–Peking od září 2015 zabezpečovala čínská letecká společnost Hainan Airlines. Počátkem roku 2020 ale spojení zrušila, od té doby žádné nefunguje.

S ohledem na mezinárodní dění se pak Pojar v Číně soustředil zejména na otázky spojené s ruskou invazí na Ukrajinu či na diskuse o aktuálních hrozbách spojených s mezinárodním terorismem. „Jednání navázalo na nedávnou návštěvu speciálního čínského zmocněnce pro Evropu v Praze,“ uvedl Smolka.

Bezpečnostní informační služba (BIS) v nedávno zveřejněné výroční zprávě za loňský rok mimo jiné poznamenala, že Čína představuje komplexní hrozbu. Čínští špioni podle kontrarozvědky pokračovali loni v budování kontaktů s politickými představiteli v Česku napříč politickým spektrem. Zaměřují se na ovlivňování veřejného mínění s cílem budovat pozitivní obraz Číny. Podle letos aktualizované Bezpečnostní strategie Čína zpochybňuje mezinárodní řád, což přináší negativní důsledky i pro euroatlantickou bezpečnost.

Chcete vědět, co se děje v české a světové ekonomice? Co si o aktuálních trendech myslí lidé z byznysu, majitelé firem a jejich šéfové? Každý týden v pátek vám naši top autoři přinášejí výběr toho nejlepšího a pohled z byznysové strany. Odebírejte Byznys newsletter.