Americká automobilka Tesla ve čtvrtek představila podrobnosti ohledně svého elektrického pick-upu Cybertruck. Je to první nový model za čtyři roky, píše agentura Reuters. Podle informací na webových stránkách automobilky začíná odhadovaná cena základní verze vozů na 60 990 dolarů (1,4 milionu korun). U nákladnější verze automobilka slibuje dojezd zhruba až 550 kilometrů. Nový vůz se zatím v České republice ani jinde v EU prodávat nebude.

Nový model elektrického vozu je podle agentury Reuters zásadní proto, aby si Tesla udržela pověst inovativní automobilky, i pro generování příjmů v budoucnosti. Podle šéfa automobilky Elona Muska by v roce 2025 mohl objem roční produkce dosáhnout 250 tisíc vozů.

Před prezentací Musk zmírňoval očekávání některých investorů a mluvil o možných problémech s navyšováním výroby Cybertrucku, který je podle Muska „radikálním produktem“. O novém pick-upu začal Musk mluvit již v roce 2019.

„Je to nejvíce jedinečná věc na silnicích,“ uvedl na dnešní prezentaci Musk. Dodal, že karoserie vozidla je vyrobena ze slitiny z nerezové oceli, kterou vyvinula Tesla.

Podle informací na stránkách výrobce by nejlevnější verze picku-upu měla stát 60 990 dolarů. Ta však bude dostupná až v roce 2025. V příštím roce by se k zákazníkům měly dostat dvě dražší verze za 79 990 a 99 990 dolarů. Stránka uvádí, že se jedná o odhad ceny.

U nákladnější verze All-Wheel Drive za 79 990 dolarů automobilka slibuje dojezd až 550 kilometrů. Vůz má být schopen převést více než tunu nákladu a táhnout náklad o hmotnosti zhruba pěti tun.

Netradiční podoba vozidla však podle expertů nemusí vyhovovat vkusu obvyklých uživatelů pick-upů v USA. „Největším problémem Cybertrucku je, že není navržen pro tradiční uživatele pick-upů,“ řekl šéf poradenské společnosti v automobilovém průmyslu Carlab Eric Noble. Podle analytičky Jessiky Caldwellové je vůz určen spíše pro movitější zákazníky.

Tesla s Cybertruckem vstupuje podle agentury AP do segmentu automobilového trhu v USA, který generuje největší zisky. Činí tak se zpožděním vůči hlavním konkurentům – automobilkám Ford a General Motors, které již představily své pick-upy s elektrickým pohonem.

Při prezentaci Tesla předala vozy Cybertruck prvním majitelům. Spuštění výroby vozu, na kterém automobilka pracuje od roku 2019, podle Muska zbrzdily jeho inovativní prvky.

Do Česka ani dalších evropských zemí se Tesla Cybertruck v nejbližší době podle dostupných informací dovážet nebude kvůli nutnému absolvování přísných crash testů a homologaci. Několik nadšenců do elektromobilů se ale rozhodlo, že Cybertruck představí českým fanouškům a do země jej na ukázku dovezou z USA. Náklady na projekt se snaží získat v rámci crowdfundingové kampaně.

Elektromobily Tesla jsou po domácí značce Škoda druhou nejprodávanější značkou vozů čistě na bateriový pohon. Za deset měsíců si novou Teslu v Česku koupilo 1400 zákazníků.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist