Realitní společnost CPI Property Group (CPIPG) českého miliardáře Radovana Vítka v pátek zveřejnila reakci na obvinění americké investiční firmy Muddy Waters. Ta tvrdila, že Vítek, který je hlavním akcionářem CPI, lže o skutečné hodnotě firmy. CPI po zveřejnění zprávy fondu Muddy Waters ohlásila interní audit a v pátek uvedla, že všechny transakce, na které fond upozornil, byly provedeny řádně a neměly žádné negativní důsledky pro její banky a držitele dluhopisů.
Muddy Waters koncem listopadu zaslala CPI dopis, v němž uvádí, že Vítek podle ní firmu obírá o aktiva. Po CPI žádala vysvětlení. Ptala se mimo jiné, proč si Vítek nepořídil jachtu bez účasti CPI a co akvizice luxusního plavidla přinese držitelům dluhopisů společnosti a jejím investorům.
„Dospěli jsme k závěru, že většinový akcionář Radovan Vítek firmu drze drancuje a přitom výrazně nadhodnocuje hodnotu jejích aktiv. Řízení společnosti CPI PG je fraška,“ napsala Muddy Waters. CPI v první bezprostřední reakci tvrzení Muddy Waters odmítla s tím, že jsou „kategoricky chybná“. Doplnila tehdy, že zvažuje právní kroky a na podrobnější reakci potřebuje více času.
Short seller, který si vzal na mušku Vítka: Jediné zajímavé od CPIPG bylo popření, že by Vítkova jachta měla trup ze zlata
Dnes CPI v prohlášení uvedla, že společnost Muddy Waters podává zavádějící obraz, protože vytrhává fakta z kontextu. Žádné z předložených tvrzení podle CPI nenaznačuje pochybení z hlediska účetnictví nebo ocenění. Radovan Vítek svou společnost „nesmetl“, „nevyždímal“ ani „nestydatě nevyplundroval“, píše CPI a dodává, že Vítek za posledních deset let naopak do společnosti CPIPG vložil téměř 1,4 miliardy eur (asi 34 miliard korun).
Muddy Waters o sobě tvrdí, že se zaměřuje na pečlivou kontrolu hospodaření firem obchodovaných na veřejných trzích a snaží se odhalovat nesrovnalosti. Zároveň spekuluje na pokles ceny jejích akcií.
Společnost CPI Property Group vlastní nemovitosti v Německu, České republice, Polsku a jinde ve střední a východní Evropě. Zpráva Muddy Waters podrobně popisuje čtyři transakce v celkovém objemu kolem 441 milionů eur (10,8 miliardy korun), u kterých říká, že hotovost a účty nemovitostí „by mohly být chybně uvedeny“. Transakce se zaměřují na nemovitosti a změny majitelů firem mezi různými vlastníky prostřednictvím holdingových společností.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist