Český miliardář Radovan Vítek založil v Abú Dhabí společnosti se speciálním účelem (special purpose vehicle; SPV). Stal se tak nejnovějším podnikatelem, který si v emirátu zaregistroval své firmy. Podle záznamů finančního centra Abu Dhabi Global Market (ADGM) je realitní magnát jediným akcionářem společností Rising Falcon Holding Limited a Rising Falcon Number 1 Holding Limited. Společnosti byly založeny 5. prosince, tedy několik dnů poté, co se Vítek stal terčem útoků amerického spekulanta Carsona Blocka, uvedla agentura Bloomberg.

Americká investiční společnost Muddy Waters zveřejnila koncem listopadu zprávu, podle které společnost CPI Property Group, jejímž většinovým vlastníkem je Vítek, nadhodnotila hodnotu svých aktiv a Vítek měl prospěch z nezveřejněných transakcí se spřízněnými stranami. Společnost se proti obvinění ohradila a uvedla, že nikdy nezatajovala své obchody se svým vlastníkem ani jinými spřízněnými stranami.

Vítek zakládá nové subjekty v Abú Dhabí ve stejné době, kdy své bohatství přesouvají do hlavního města Spojených arabských emirátů další podnikatelé. SAE jsou domovem nejbohatší rodiny světa a mohou se pochlubit fondy, které spravují více než jeden bilion USD (22,2 bilionu korun). Do Abú Dhabí se mimo jiné přesouvají nebo přesunuli egyptský miliardář Násíf Sawiris, nejbohatší muž v kryptoměnách Changpeng „CZ“ Zhao, indická rodina Adáníových, miliardář a investor Ray Dalio a ruský ocelářský magnát Vladimir Lisin.

Vítkovy SPV založila společnost Clara Formations Limited, přední poskytovatel podnikových služeb v SAE. Ta podle záznamů finančního centra pracovala i pro jiné miliardáře, včetně Zhaoa. O nových subjektech nejsou veřejně známé další podrobnosti.

Zástupci Vítka a firmy Clara se ke zprávě odmítli vyjádřit, ADGM na žádost o komentář nereagovala, dodal Bloomberg.

Podnikatel Radovan Vítek se angažuje především v realitách a bývá pravidelně řazen mezi nejbohatší Čechy. Podle letošního žebříčku časopisu Forbes je šestým nejbohatším člověkem v Česku. Jeho hlavní společností je skupina CPI Property Group (CPIPG), která patří k největším realitním investorům v ČR a je jedním z největších tuzemských majitelů maloobchodních ploch.

CPI Property Group má sídlo v Lucembursku a její akcie jsou obchodované na frankfurtské burze. Firma vlastní nemovitosti například v České republice, Německu, Rakousku, Itálii, Polsku či na Slovensku. Vítek je většinovým vlastníkem CPIPG s podílem kolem 90 procent.

Chcete vědět, co se děje v české a světové ekonomice? Co si o aktuálních trendech myslí lidé z byznysu, majitelé firem a jejich šéfové? Každý týden v pátek vám naši top autoři přinášejí výběr toho nejlepšího a pohled z byznysové strany. Odebírejte Byznys newsletter.