Společnost Endurance Hospitality Finance (EHF), která je dceřinou firmou realitní skupiny CPI Property Group (CPIPG), uzavřela dohodu s hlavním akcionářem Radovanem Vítkem o převodu veškerého základního kapitálu společnosti Rising Falcon Holding Limited sídlící v Abú Zabí na EHF. CPIPG o tom informovala v tiskové zprávě. Vítek je hlavním akcionářem CPIPG a majitelem firmy Rising Falcon.

Společnost Rising Falcon vlastní 20 rezidenčních nemovitostí v Dubaji. Tyto nemovitosti byly nedávno oceněny na 349 milionů eur (8,6 miliardy Kč). Kupní cena za majetek Rising Falcon byla stanovena na 273 milionů eur, což je o 22 procent méně, než je jejich ocenění.

V rámci transakce nebudou vyplaceny žádné peníze. Kupní cena bude započtena proti půjčkám poskytnutým dříve Vítkovi.

Skupina má v úmyslu těžit ze silného růstu trhu v Dubaji. Postupně se tak bude majetku zbavovat, uvádí se ve sdělení.

Vítek, který je podle letošního žebříčku časopisu Forbes šestým nejbohatším člověkem v České republice, je většinovým vlastníkem CPIPG s podílem 88,67 procenta. CPIPG má sídlo v Lucembursku a s jejími akciemi se obchoduje na burze ve Frankfurtu nad Mohanem. Firma vlastní nemovitosti například v České republice, Německu, Rakousku, Itálii, Polsku či na Slovensku.

Agentura Bloomberg nedávno upozornila, že Vítek založil 5. prosince v Abú Zabí firmy se speciálním účelem (Special Purpose Vehicle; SPV), a to Rising Falcon Holding Limited a Rising Falcon Number 1 Holding Limited. Vítek je jediným akcionářem těchto společností, které byly založeny jen několik dnů poté, co se stal terčem útoků amerického spekulanta Carsona Blocka z americké finanční společnosti Muddy Waters.

Společnost Muddy Waters koncem listopadu zveřejnila svou analytickou zprávu, podle které společnost CPIPG nadhodnotila svá aktiva a podle které měl Vítek prospěch z nezveřejněných transakcí se spřízněnými stranami. Vítkova firma se proti obvinění ohradila a uvedla, že nikdy nezatajovala obchodní transakce se svým vlastníkem ani jinými spřízněnými stranami.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist