Společnost Endurance Hospitality Finance (EHF), která je dceřinou firmou realitní skupiny CPI Property Group (CPIPG), uzavřela dohodu s hlavním akcionářem Radovanem Vítkem o převodu veškerého základního kapitálu společnosti Rising Falcon Holding Limited sídlící v Abú Zabí na EHF. CPIPG o tom informovala v tiskové zprávě. Vítek je hlavním akcionářem CPIPG a majitelem firmy Rising Falcon.

Společnost Rising Falcon vlastní 20 rezidenčních nemovitostí v Dubaji. Tyto nemovitosti byly nedávno oceněny na 349 milionů eur (8,6 miliardy Kč). Kupní cena za majetek Rising Falcon byla stanovena na 273 milionů eur, což je o 22 procent méně, než je jejich ocenění.

V rámci transakce nebudou vyplaceny žádné peníze. Kupní cena bude započtena proti půjčkám poskytnutým dříve Vítkovi.

Skupina má v úmyslu těžit ze silného růstu trhu v Dubaji. Postupně se tak bude majetku zbavovat, uvádí se ve sdělení.

Vítek, který je podle letošního žebříčku časopisu Forbes šestým nejbohatším člověkem v České republice, je většinovým vlastníkem CPIPG s podílem 88,67 procenta. CPIPG má sídlo v Lucembursku a s jejími akciemi se obchoduje na burze ve Frankfurtu nad Mohanem. Firma vlastní nemovitosti například v České republice, Německu, Rakousku, Itálii, Polsku či na Slovensku.

Agentura Bloomberg nedávno upozornila, že Vítek založil 5. prosince v Abú Zabí firmy se speciálním účelem (Special Purpose Vehicle; SPV), a to Rising Falcon Holding Limited a Rising Falcon Number 1 Holding Limited. Vítek je jediným akcionářem těchto společností, které byly založeny jen několik dnů poté, co se stal terčem útoků amerického spekulanta Carsona Blocka z americké finanční společnosti Muddy Waters.

Společnost Muddy Waters koncem listopadu zveřejnila svou analytickou zprávu, podle které společnost CPIPG nadhodnotila svá aktiva a podle které měl Vítek prospěch z nezveřejněných transakcí se spřízněnými stranami. Vítkova firma se proti obvinění ohradila a uvedla, že nikdy nezatajovala obchodní transakce se svým vlastníkem ani jinými spřízněnými stranami.