Meziroční růst cen, který v prosinci lehce přesáhl čtyři procenta (po očištění o vliv úsporného tarifu), dává naději, že by se inflace během letošního roku opravdu mohla dostat k vytoužené dvouprocentní hranici. Zásluhu na tom mají v posledních měsících hlavně pohonné hmoty a potraviny, které se pozvolna (a ne všechny) vracejí na své předkrizové cenovky. Ve spotřebním koši, podle kterého Český statistický úrad inflaci počítá, ale najdeme také tahouny, za které si připlácíme prakticky vždy. Bez ohledu na to, jak vysoké zrovna je výsledné číslo.
Zmíněný spotřební koš se aktuálně skládá z více než pěti stovek položek, které statistici pravidelně aktualizují. Třeba předloni z něj zmizela turecká káva a nahradilo ji espresso, ceny elektroniky začal ČSÚ monitorovat zvlášť v internetových obchodech a pravidelně – v závislosti na nabídce výrobců – se také obměňují sledované modely automobilů. Zároveň ale v koši najdeme řadu „držáků“, jejichž ceny sbírá statistický úřad už desítky let. Tak daleko do minulosti se nechystám, dnes se zaměříme „pouze“ na vývoj v posledním desetiletí, tedy v letech 2013 až 2023.
Rekordně drahé potraviny? Zapomeňte, kupní síla Čechů se stále zlepšuje, netratí ani důchodci, zjistily HN
Přestože ceny potravin jsou v posledních dvou letech (nejen) v Česku velkým tématem, mezi top 10 cenových skokanů za posledních deset let žádnou z nich nenajdeme. Nejvýš se v tomto srovnání nachází bílé hlávkové zelí, na 21. místě. Za deset let podražilo zhruba na dvojnásobek. Ale pozor, zároveň je tato potravina, jejíž roční spotřeba na hlavu činí necelých sedm kilogramů, téměř ukázkovým příkladem toho, jak se ceny potravin a ještě výrazněji zeleniny a ovoce v čase chovají. Pokud bychom srovnávali cenu s rokem 2019, tak zjistíme, že zelí stojí prakticky stejně. A naopak, vybereme-li si rok 2014, je průměrné zdražení v obchodech 155procentní.
Závěry z toho jsou dva. Ten první nijak překvapivý: záleží na tom, jaká je zrovna úroda a jak vysokou si díky tomu dokážou pěstitelé dohodnout výkupní cenu. Ten druhý pak nadějný: u potravin vždy existuje šance, že i nominální ceny můžou klesat. To je aktuálně případ třeba másla, cukru nebo kuřecích prsou, které jsou meziročně levnější o desítky procent a zhruba na úrovni toho, co stály před deseti lety. Nezapomínejme přitom na to, že průměrná mzda za stejnou dobu vzrostla o více než 70 procent (průměrný důchod pak zhruba o 85 procent a minimální mzda na více než dvojnásobek).
A právě růst mezd, tedy nákladů na personál, se výrazně odráží v přehledu položek, které podražily nejvýrazněji a jejichž cena roste pravidelně. Dovolím si ignorovat i známou investiční poučku, že předchozí výnosy nejsou žádnou zárukou výnosů budoucích, a klidně se vsadím, že takové ošetření zubního kazu (a jiné úkony na zubařském křesle), malíři, instalatéři, topenáři, stejně jako práce v autoservisu, služby veterináře, školné na soukromé škole, výuka jazyků nebo hlídání dětí budou stát rok od roku více bez ohledu na to, kam se pohnou ostatní ceny. Právě proto, že je u nich významný (nebo zcela dominantní) podíl lidské práce.
Pokud se k nákladům na zaměstnance ještě přidá zdražování dalších vstupů, jako jsou třeba energie, dostáváme se k další „vítězné“ kategorii, k jejímž zástupcům patří třeba obědové menu v restauracích (105 procent navíc) nebo úhrada za získání řidičského průkazu (117 procent).
Poněkud nepatřičně tak na čele žebříčku působí jen zdražení digitálního fotoaparátu na více než trojnásobek, protože ceny elektroniky patří spíš do kategorie klesajících. Vysvětlení v tomto případě spočívá v proměně nabídky – díky výraznému pokroku v kvalitě fotoaparátů v mobilních telefonech z trhu prakticky zmizela nabídka levných digitálních kompaktů. Ve srovnání s mobilem totiž přístroje, které stávaly pár tisíc, už nemůžou nabídnout lepší snímky, a výrobci se tak zaměřili hlavně na dražší zrcadlovky a bezzrcadlovky, což se samozřejmě odrazilo i v průměrné ceně všech digitálních foťáků.
Procházení spotřebního koše dokáže milovníkům statistik poskytnout zábavu na dlouhé zimní večery. Analýza stovek řádků a sloupců excelové tabulky má ale přínos i pro ostatní. Názorně totiž ukazuje, kam všude se zprvu nenápadný růst cen základních surovin dokáže promítnout, a také přináší ujištění, že navzdory četným prohlášením o drahotě zatím vždy zvítězil trh, a že pokud se u některého zboží objevil prostor pro jeho zlevnění (nebo zpomalení růstu ceny), tak k tomu dříve nebo později také došlo.
Výběr týdne
Jak na vás dopadnou změny daní a pojistného
Od ledna se mění zdanění mezd a také odvody na pojistné. Tady je velký přehled, jak dopadnou na různé kategorie zaměstnanců a živnostníků a koho se nejvíc dotknou.
Co se děje v e-shopech
To zjišťoval Michael Mareš ve dvou velkých rozhovorech. Někdo skončí, někdo se sloučí. Marže je zdevastovaná, nižší už být nemůže, říká majitel obchodu T.S. Bohemia. Češi? Když na brzdu, tak oběma nohama, popisuje majitel JRC a Smarty ochlazení tuzemské e-commerce.
Euro? Argumenty pro i proti
Na webu HN.cz, stejně jako na stránkách Hospodářských novin se rozběhla debata o tom, co by Česku přineslo případné zavedení eura. Přečtěte si, co k tématu napsali Jan Bureš, Luděk Niedermayer, Miroslav Singer, Marek Mora, Petr Zahradník a Tomáš Sedláček.
Který DIP si vybrat
Od ledna v Česku funguje novinka ve spoření – dlouhodobý investiční produkt, zkráceně DIP. Prošli jsme nabídky na trhu a přinášíme přehled, co jednotlivé firmy nabízejí, a rady, na co si dát pozor.
Pohled do zákulisí boje o Zásilkovnu
Příliš drahá Zásilkovna? Daniel Křetínský studentům vysvětloval, proč pro něj byla cena „dramaticky“ vysoká.
Jak získat 200 tisíc na elektromobil
Známe podmínky vládní podpory pro elektroauta. Získat 200 tisíc bude jednodušší, než se čekalo. Podpora na nákup elektromobilů pro firmy a živnostníky, kterou představilo ministerstvo průmyslu a obchodu (MPO) na konci loňského roku, má rozhýbat český automobilový trh.
Dotace na fotovoltaiku se změní
Podpora samotných domácích fotovoltaik by se mohla snížit. Resort životního prostředí se chce více zaměřit na projekty, které kombinují různé energetické úspory s obnovitelným zdrojem energie.
Přeji hezký víkend a pokud byste chtěli někomu udělat radost, tak jako ideální dárek doporučuji předplatné Hospodářských novin, nyní navíc s 30procentní slevou.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist