Jaderná elektrárna Temelín ušetřila loni na své spotřebě díky zapojení umělé inteligence (AI) 5400 megawatthodin (MWh) elektřiny. Využívá moderní matematickou metodu na zpracování velkých dat, která se jmenuje Big Data. ČEZ pomocí AI nastavuje provoz největších temelínských čerpadel od roku 2021. Loni elektrárna spotřebovala 803 000 MWh elektřiny, tedy zhruba pět procent z elektřiny, kterou vyrobila. Novináře o tom ve středu informoval temelínský mluvčí Marek Sviták.

Uspořené množství energie odpovídá elektřině, kterou za rok využijí domácnosti menšího města. Snížit spotřebu se povedlo díky dobrému nastavení největších cirkulačních čerpadel, která zajišťují oběh vody chladicími věžemi a skrze kondenzátory ve strojovně. „S Big Data jsme pro provozní režimy začali pracovat v roce 2021 u prvního bloku. Od loňského roku metodu využíváme naplno pro oba bloky,“ řekl ředitel temelínské elektrárny Jan Kruml.

Pomocí moderních metod porovnávají energetici teplotu a vlhkost vzduchu, teplotu chladicí vody a spotřebu cirkulačních čerpadel, která vhání vodu do chladicích věží. Nastavení výkonu čerpadel operátoři dvakrát denně aktualizují podle předpovědi počasí. Loňské úspory elektřiny v Temelíně by stačily k pokrytí roční spotřeby přibližně 1500 českých domácností, řekl člen představenstva ČEZ Bohdan Zronek.

Temelín je největším výrobcem elektřiny v zemi, kryje zhruba pětinu domácí spotřeby. Loni vyrobil 16,1 terawatthodiny (TWh) elektřiny, letos zatím od začátku roku 0,8 TWh.

Chcete vědět, co se děje v české a světové ekonomice? Co si o aktuálních trendech myslí lidé z byznysu, majitelé firem a jejich šéfové? Každý týden v pátek vám naši top autoři přinášejí výběr toho nejlepšího a pohled z byznysové strany. Odebírejte Byznys newsletter.