Cena bitcoinu se dál zvyšuje a v úterý ráno přesáhla 56 000 dolarů (1,3 milionu korun). Za den se zvýšila zhruba o deset procent a je nejvýše od konce roku 2021. Podle analytiků přispívají k růstu jednak bitcoinové fondy obchodované na burze (ETF), jednak blížící se půlení bitcoinu, takzvaný halving.

Krátce po 10:00 SEČ se bitcoin prodával za 56 240 dolarů, a za posledních 24 hodin tak vykazoval růst o 9,7 procenta. Předtím se dostal až nad 56 900 dolarů. Na rekordu téměř 69 000 dolarů se bitcoin ocitl v listopadu 2021.

Bitcoin je největší kryptoměnou podle tržní kapitalizace. Dopoledne se ale zvyšovaly i ceny dalších kryptoměn, například ether přidával více než šest procent nad 3250 dolarů.

Zájem o bitcoin a další kryptoměny podnítila i zpráva, že softwarová společnost MicroStrategy, která investuje do kryptoaktiv, informovala v pondělí o nákupu dalších asi 3000 bitcoinů za 155 milionů dolarů.

MicroStrategy je v současné době největší firmou s akciemi na burze, která je vlastníkem bitcoinů, uvedl server CNBC. Firma na začátku tohoto měsíce oznámila, že drží asi 190 tisíc tokenů této kryptoměny, které by při dnešním kurzu měly hodnotu přes 10,5 miliardy dolarů.

Vedoucí výzkumu na platformě digitálních aktiv VDX Greta Yuanová se domnívá, že trh povzbudily právě firmy, jako je MicroStrategy. Vliv měl podle ní i „nový rekord v přílivu bitcoinových ETF“.

Americká burzovní komise v lednu svolila, aby se na burze mohlo obchodovat s fondy na spotový bitcoin. Nově schválené investiční fondy obchodované na burze tak mohou nakupovat přímo bitcoiny a jejich cena se odvíjí od cenových pohybů této kryptoměny.

Yuanová z VDX upozornila, že růst ceny bitcoinu také odráží příznivou náladu před takzvaným halvingem, stanoveným na druhou polovinu dubna. Při něm se zhruba každé čtyři roky snižuje odměna pro těžaře bitcoinů na polovinu. Do oběhu se tak dostává méně bitcoinů, což zpravidla vede k růstu jejich ceny. Těžbou bitcoinů se rozumí proces, při kterém jsou transakce digitálně ověřovány na blockchainu.

Bitcoin vznikl v roce 2009 jako alternativa oficiálních měn. Češi loni utratili za kryptoměny přes 3,8 miliardy korun, což bylo o desetinu více než v předchozím roce, uvádí obchodník Bit.plus.

Chcete dostávat investiční texty do e-mailové schránky?

Přihlaste se pravidelnému odebírání investičního newsletteru Peníze HN, kde naleznete naše původní analýzy, tipy na dobré čtení nebo glosy analytiků.

newsletter Peníze

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist