Americká potravinářská společnost Kellogg’s čelí skandálu. Její generální ředitel a multimilionář Gary Pilnick doporučil chudým rodinám, že pokud si nemohou dovolit normální večeři, ať jedí cereálie. Uživatelé mu na sociálních sítích odpovídají, že má své kukuřičné lupínky raději zlevnit, protože jejich rodinné balení za deset dolarů (234 Kč) spolu s mlékem vyjde stejně draho jako mražené lasagne, ze kterých se nají stejný počet lidí. Píší o tom americká a německá média.

Kellogg’s patří k nejznámějším potravinářským značkám na světě. Své snídaňové cereálie prodává i v České republice.

Pilnickova rada chudým rodinám v živém vysílání CNBC s dovětkem, že cereálie „byly vždycky docela dostupné“, firmu u zákazníků poškodila. Američtí spotřebitelé jsou nuceni od roku 2020 utratit za potraviny zhruba o 26 procent více.

Jeden z uživatelů na síti napsal, že Pilnick měl místo propagace svých výrobků více mluvit o růstu cen potravin a s tím spojených problémech. V komentářích k videu mnoho lidí napsalo, že už kukuřičné lupínky nekupují, protože jsou příliš drahé.

Společnost Kellogg’s spustila svou kampaň Cereálie k večeři v roce 2022. Ve stejném roce vzrostly ceny potravin o 9,9 procenta, což bylo nejvíce od roku 1979.

Někteří Pilnickova slova přirovnávají k výroku „ať jedí koláče“, který údajně pronesla francouzská královna Marie Antoinetta, když jí bylo řečeno, že rolníkům došel chléb. Jeden z uživatelů TikToku se posměšně odvolával na multimilionářův příjem, který se podle údajů americké Komise pro cenné papíry a burzy (SEC) z loňského září skládá z ročního platu ve výši jednoho milionu dolarů (23,4 milionu Kč) a více než čtyř milionů dolarů na odměnách. „Ten idiot vydělává čtyři miliony dolarů ročně,“ uvedl uživatel. „Myslíte, že krmí své děti k večeři cereáliemi?“ dodal a kritizoval také nedostatek živin v kukuřičných lupíncích. Další uživatel poukázal na to, že cereálie také nejsou tak syté jako skutečná jídla.

Vynálezce kukuřičných lupínků Kellogg’s, Dr. John Harvey Kellogg, pravděpodobně neměl v první řadě zájem na tom, aby byly cereálie syté, ale spíše na potlačení sexuálního apetitu, píše týdeník Der Spiegel. Kellogg byl eugenik a rasista, který usiloval o dosažení co nejlepšího genetického fondu člověka a propagoval čistotu rasy. Věřil, že lidem škodí masturbace, sexuální vzrušení a pohlavní styk. Vehementně prosazoval sexuální abstinenci. Jeho manželství s dietoložkou Ellou údajně nikdy nebylo naplněno. Podle médií bylo také veřejným tajemstvím, že oba žili v oddělených pokojích.

Na konci 19. století bojoval Kellogg v kontroverzním sanatoriu proti úpadku civilizace a špatné výživě. Vynalezl tam kontroverzní lékařské přístroje, jako například cvičné lůžko pro elektrošoky a lékařský perkusní masážní přístroj, které měly pacienty odradit od masturbace.

Vynález kukuřičných lupínků byl pro Kellogga součástí jeho zdravotního hnutí, které nazval biologický život. Hnutí prosazovalo více pohybu, koupele, konzumaci celozrnných výrobků a vyhýbání se masu. Lékař také věřil, že některé potraviny mohou zvýšit sexuální touhu a jiné ji mohou snížit. I proto spolu s mladším bratrem Willem Keithem společně vyvinuli kukuřičné lupínky z drcené pšenice, které měly snižovat chuť na sex.

V roce 2016 vyvolalo silné reakce video natočené v továrně Kellogg’s. V klipu je vidět, jak zaměstnanec močí na dopravní pás s pufovanou rýží speciálně upravenou tak, aby se zvětšil objem zrníček. Jak tehdy informoval deník The Guardian, americký Úřad pro kontrolu potravin a léčiv (FDA) zahájil v této věci trestní vyšetřování. Podle interního vyšetřování bylo video natočeno o dva roky dříve v továrně společnosti Kellogg’s v Memphisu, která vyrábí především rýžové křupky. Výrobky byly v době zveřejnění videa s největší pravděpodobností už spotřebovány.

V roce 2018 se zaměstnanec Kellogg’s Gregory Stanton k činu přiznal a byl odsouzen k deseti měsícům vězení. Zůstává nejasné, proč se muž, kterému bylo v době odsouzení 49 let, tohoto trestného činu dopustil. Jedním z možných motivů mohla být frustrace z pracovních podmínek ve společnosti Kellogg’s, napsal německý list Spiegel.