Ceny bytů a nájmy v Praze opět rostou. Důvodem je pokles hypotečních sazeb, a tedy zvýšený zájem kupujících. Průměrná nabídková cena nových bytů za posledních šest měsíců vzrostla o 1,4 procenta na 152 425 korun za metr čtvereční, a to i když je jich na trhu meziročně o 5,4 procenta více. Za stejné období vzrostly také ceny starších bytů, téměř o pětinu na 127 463 korun za metr čtvereční. Nájemné v Praze se zvýšilo o šest procent za poslední rok a o dvě procenta za posledních šest měsíců. Vyplývá to z analýzy realitně-poradenské společnosti Knight Frank.

„Prodeje novostaveb, které byly od roku 2022 výrazně utlumeny, nyní zažívají téměř raketový vzestup a dominují současnému trhu. Developeři, kteří drželi připravené projekty, aby je na trh uvedli v příznivějším čase, postupně navyšují počet nabízených nemovitostí. Otázkou nyní zůstává, jak rychle a v jakém množství se byty na trh budou dostávat a jak se v návaznosti na to bude vyvíjet jejich budoucí cena,“ řekla vedoucí rezidenčního oddělení v Knight Frank Kateřina Poláková.

Na snížení úrokových sazeb podle Knight Frank okamžitě zareagovali kromě zájemců o nové bydlení také investoři, kteří své finanční zdroje vložili do nemovitostí. A to nejenom do koupě nových bytů, ale také starších, jak reflektuje nárůst cen i v tomto segmentu.

V počtu transakcí výrazně dominují nákupy malometrážních bytů, dlouhodobě považovaných za stabilní a výhodnou investici. Projevuje se ale také výrazný zájem o nejdražší byty na trhu. V uskutečněných transakcích, zahrnujících byty s cenou nad 200 000 korun za metr čtvereční, vedou byty 5+kk a 6+kk, až poté následované 2+kk a 1+kk. V prodejích se naopak nejmenší jednotky nachází až na předposlední pozici před 4+kk.

Průměrné ceny pronájmů za metr čtvereční v individuálních pronájmech podle inzerce ve většině pražských lokalit v posledních šesti měsících nadále mírně rostly. Největší zvýšení Knight Frank zaznamenal v Praze 6, 4 a 7. Naopak nejvýrazněji nájemné pokleslo v Praze 1, zejména u větších bytů v kategorii 5+kk. Naopak v Praze 6 nejvýrazněji vzrostly nájmy u malých bytů 1+kk a také u velkých bytů 5+kk.

Podle poslední analýzy společnosti Deloitte činilo průměrné nájemné v prvním čtvrtletí 295 korun za metr čtvereční. O 3,5 procenta meziročně také vzrostla cena v institucionálním a částečně nebo zcela zařízeném „build to rent“ nájemním bydlení. Průměrná cena v nejmenších bytech 1+kk byla přes 600 korun za metr čtvereční. Knight Frank předpokládá, že nájemné nadále poroste přibližně o pět až deset procent za rok.

Společnost Knight Frank v Česku působí přes 30 let a věnuje se realitnímu poradenství, správě nemovitostí, pronájmu kanceláří, oceňování majetku, výzkumu trhu a mezinárodním investicím. Zaměřuje se také na průmyslové a rezidenční nemovitosti. Založena byla na konci 19. století v Anglii a po celém světě zaměstnává přes 20 000 lidí.

Chcete vědět, co se děje v české a světové ekonomice? Co si o aktuálních trendech myslí lidé z byznysu, majitelé firem a jejich šéfové? Každý týden v pátek vám naši top autoři přinášejí výběr toho nejlepšího a pohled z byznysové strany. Odebírejte Byznys newsletter.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist