Nejvlivnější ženou Česka je podle časopisu Forbes, stejně jako loni, podnikatelka, filantropka a většinová majitelka skupiny PPF Renáta Kellnerová. Na druhé příčce se umístila vrchní státní zástupkyně v Praze Lenka Bradáčová, na třetím místě mezi vlivnými ženami figuruje místopředsedkyně Evropské komise Věra Jourová, jež letos v Bruselu končí. Zástupci časopisu Forbes to ČTK sdělili v tiskové zprávě. Bradáčová se loni umístila na čtvrtém místě a Jourová byla druhá.

Žebříček nejvlivnějších žen v ČR sestavil časopis Forbes potřinácté. Letos v něm figuruje rekordních 200 jmen významných Češek z nejrůznějších oblastí, od veřejné sféry a politiky přes byznys až po neziskový sektor, z toho 25 jmen je nových.

Kellnerová, která po tragickém úmrtí svého muže v roce 2021 začala spravovat majetek PPF, se na první pozici umístila podruhé. „Dozoruje velkou strategickou otočku, při níž nejmocnější česká finanční skupina mizí z Východu, kde historicky vyrostla, a hledá nové pozice na Západě pro další roky,“ uvedl Forbes. Připomíná, že loni rodina založila společnost Amalar Holding, do které se postupně včlení všechna rodinná aktiva.

Na čtvrté pozici figuruje bývalá majitelka Zásilkovny Simona Kijonková. „Po prodeji Zásilkovny za jednotky miliard korun se energická žena s vervou sobě vlastní pouští do světa investic, budování nového projektu a také do dobročinnosti skrze nadaci nesoucí její jméno,“ komentoval umístění Kijonkové Forbes.

Pátou nejvlivnější ženou je podle Forbesu finanční ředitelka a předsedkyně představenstva PPF Kateřina Jirásková. Za ní pak následují členka představenstva ČEZ Michaela Chaloupková, předsedkyně Poslanecké sněmovny Markéta Pekarová Adamová (TOP 09), která se na sedmé místo propadla z loňské třetí pozice. Desítku pak uzavírají finanční ředitelka a členka představenstva KKCG Katarína Kohlmayer, spolumajitelka společnosti DEK Petra Kutnarová a ministryně obrany Jana Černochová (ODS).

Nejprogresivněji co do zastoupení žen v nejvyšších pozicích roste podle Forbesu byznysový sektor. „V poslední době významně přibývá vlivných žen na nejrůznějších úrovních českého byznysu, v představenstvech, ale i mezi investorkami a founderkami, za letošní rok přibylo v žebříčku přes dvacet nových jmen vlivných českých podnikatelek a topmanažerek,“ podotkl šéfredaktor Forbesu Petr Šimůnek.

Mezi nejvýše postavenými nováčky je v první padesátce nejvlivnějších žen například dvaatřicetiletá Denisa Materová, spolumajitelka průmyslového kolosu Promet Group s dvacetimiliardovými tržbami, nebo čtyřicetiletá Barbora Štěpánková, spolumajitelka SUAS Group.

Časopis sledoval téměř 600 žen z nejrůznějších oborů, hodnotil je v každé kategorii podle několika základních kritérií, podle nichž přiděloval body.

Chcete vědět, co se děje v české a světové ekonomice? Co si o aktuálních trendech myslí lidé z byznysu, majitelé firem a jejich šéfové? Každý týden v pátek vám naši top autoři přinášejí výběr toho nejlepšího a pohled z byznysové strany. Odebírejte Byznys newsletter.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist