Na podobu českých státních rozpočtů má vliv i tradice. Nikoliv náhodou zdobí chodbu před pracovnou ministra financí galerie portrétů jeho předchůdců od vzniku samostatné republiky roce 1918. Převažuje mínění, že zejména v dávnější minulosti, za první republiky, převažovala snaha šetřit. Realita byla jiná.

První československý ministr financí Alois Rašín, národohospodáři i představitelé byznysu hned po vyhlášení samostatnosti v roce 1918 zdůrazňovali výhody střídmých rozpočtových výdajů a tím nízkých odvodů, stát ale hospodařil se schodkem. Republika musela převzít většinu dluhů habsburské monarchie a přitom se potýkala s poválečným ekonomickým a sociálním rozvratem. Zoufale se hledaly nové zdroje příjmů, proto se zdanil majetek a přepych, rostly spotřební daně a po německém vzoru se zavedla nová daň z obratu.

Zbývá vám ještě 80 % článku

Co se dočtete dál

  • Co potopilo prvorepublikové státní finance.
  • Jak komunistické šetření vedlo k zaostávání země.
  • Proč Václav Klaus začal rozpočtovými škrty.
Předplatné bez reklam první 2 měsíce za 80 Kč
  • Veškerý obsah HN.cz
  • Mobilní aplikace
  • Bez reklam
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Články v audioverzi + playlist
  • Možnost kdykoliv zrušit
Máte již předplatné? Přihlásit se

Více informací ze světa ekonomiky, investic, technologií, práva či lifestylu si přečtěte v aktuálním vydání týdeníku Ekonom.