Celková poptávka po pražských kancelářích v letošním prvním pololetí vzrostla meziročně o pětinu. Činila 327 300 metrů čtverečních. Nové smlouvy firmy uzavřely na pronájem 183 tisíc metrů čtverečních, tedy o třetinu více než ve stejném období loňského roku. Poptávka po kancelářích v Praze na metráž překonala v regionu střední a východní Evropy například Varšavu a Budapešť, tedy města s více kancelářemi než má Praha. Vyplývá to z analýzy realitně-poradenské společnosti iO Partners.

"Firmy dávají přednost znovuprojednání stávajících nájemních smluv před hledáním nových prostor. Nicméně zaznamenáváme rostoucí poptávku, zejména po vysoce kvalitních projektech blíže centru města, což se v posledních čtvrtletích projevilo zvýšením hlavních nájemních sazeb," řekl vedoucí oddělení kancelářských pronájmů iO Partners Milan Kilík. Navzdory nové výstavbě kanceláří v Praze podle něj zůstává nabídka prostorů na trhu omezená.

Podle analýzy společnosti Colliers se v druhém čtvrtletí v Praze dostavělo 44 tisíc metrů čtverečních nové kancelářské plochy. Celkem jí tak je v hlavním městě Česka 3,95 milionu metru čtverečních. Do začátku letošního roku se v Praze nezačaly stavět nové kanceláře více než rok a půl. Nejvyšší nájemné kanceláří v Praze se mírně zvýšilo a v nejlepších lokalitách v centru města dosahovalo přibližně 29 eur (725 Kč) za metr čtvereční měsíčně.

Nájemné v širším centru města, jako je například Karlín, Brumlovka a Smíchov, zůstalo na 19 eurech (475 Kč). V okrajových částech města, jako jsou Nové Butovice, Chodov či Stodůlky, mírně vzrostlo na přibližně 16,50 eura (413 Kč).

Například ve Varšavě je v současnosti téměř 6,3 milionu metrů čtverečních kanceláří, tedy zhruba o 2,4 milionu více než v Praze. Celková poptávka tam ale v prvním pololetí podle analýzy zůstala stejná, tedy 316 400 metrů čtverečních. O zhruba 500 000 metrů čtverečních kancelářské plochy více než v Praze je v Budapešti. Poptávka v ní byla oproti českému hlavnímu městu nižší o téměř 100 000 metrů čtverečních, zároveň ale narostla meziročně o 22 procent.

Celková míra neobsazenosti v hlavních městech střední a východní Evropy zaznamenala v prvním pololetí 2024 minimální nárůst a činila 11,6 procenta. Ve většině států se podle analýzy proti minulosti staví méně a míra neobsazenosti kanceláří zůstává vyšší než deset procent. Praha je výjimkou a neobsazenost kanceláří v ní v prvním pololetí byla 7,9 procenta.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist