Šance zvýšit si vlastní pílí společenský status se ve Spojených státech v posledních dvaceti letech silně zhoršila. Ovšem právě sociální mobilita pomáhala desítky let tlumit společenské napětí. „V USA je mnoho lidí, kteří se nestali Elonem Muskem či Jennifer Lopezovou. Vidí sice, že statistky o růstu domácího HDP jsou skvělé, pak se však rozhlédnou kolem sebe a jsou frustrovaní. Tím spíše, že odevšad slyší, že musí být za každou cenu úspěšní, a pokud ne, tak si za to mohou sami. Pak jdou a volí Trumpa,“ říká Kryštof Kozák, amerikanista z Univerzity Karlovy.
Výsledkem je rozpolcená země a recepty, jak ji uzdravit, zůstávají diametrálně odlišné. Republikán a izolacionista Donald Trump vzývá tradiční bílou Ameriku a chce zavádět vysoká cla. Demokratka a progresivistka Kamala Harrisová, jeho soupeřka v nadcházejících prezidentských volbách, sází na multikulturní společnost a pokračující globalizaci. Kryštof Kozák v rozhovoru pro Ekonom dále hovoří o významu silného dolaru pro americkou ekonomiku a postojích republikánů i demokratů ke státní podpoře ekonomiky. Říká také, že ve válce Ruska s Ukrajinou jde mimo jiné o test americké pozice ve světě a odhodlání ji udržet.
V jaké kondici jsou USA před prezidentskými volbami?
Nejsou zrovna v jednoduché situaci. Čínská ekonomika, její hospodářská síla, reálně ohrožuje postavení USA ve světě. Proto jak Donald Trump, ale stejně tak demokraté zvažují další navýšení celních tarifů na obranu před čínským dovozem. Tím ale přiznávají, že v tržním soupeření v řadě oblastí prohrávají a nejsou schopni vyrábět levněji a kvalitněji. Což je svého druhu přiznání neúspěchu.
Co se dočtete dál
- Proč jsou Američané rozděleni na dva nesmiřitelné tábory.
- Jak se liší názory Trumpa a Harrisové na migraci a na ekonomiku.
- Co komplikuje mocenské postavení USA ve světě.
- První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Všechny články v audioverzi + playlist
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.