Zkrachovalá hutní společnost Liberty Ostrava půjde do konkurzu. Na páteční schůzi na Krajském soudě v Ostravě o tom rozhodli její věřitelé. Otevírá se tak cesta k prodeji podniku, který ještě v roce 2022 vyráběl skoro 200 tisíc tun oceli měsíčně. Reorganizaci podniku, která byla druhou možností, jak úpadek Liberty Ostrava řešit, nikdo ani nenavrhl. A to ani dosavadní vlastník, jímž je od roku 2019 britsko-indický podnikatel Sandřív Gupta. Rozhodnutí o konkurzu ještě musí vydat soud. Není ale důvod, aby to neudělal.

„Vyhlášení konkursu bylo jediné možné a správné řešení úpadku,“ řekl Šimon Peták, soudem jmenovaný insolvenční správce z TP Insolvence. Majetek huti včetně pozemků bude prodán ve výběrovém řízení a to v rámci jedné smlouvy. Znalecký posudek pro ocenění konkurzní podstaty má vypracovat společnost Equita Consulting.

„Věřitelský výbor věří, že sanační konkurs má větší potenciál uspokojení všech věřitelů zkrachovalé huti než jeho případný likvidační konkurs,“ uvedl Petr Sprinz z advokátní
kanceláře Resolv z pozice předsedy prozatímního věřitelského výboru. Resolv zastupuje hlavního zajištěného věřitele, jímž je státní pojišťovna EGAP. Ta přihlásila pohledávku 1,1 miliardy korun.

Věřitelé na dnešní schůzi rovněž potvrdili dosavadní pětičlenný věřitelský výbor v čele s pojišťovnou EGAP. Dalšími členy jsou společnost Tameh Czech, což je bývalá firemní energetika Liberty Ostrava, kterou Gupta před téměř šesti lety nekoupil. Tameh loni zkrachoval a získala ho skupina UCED miliardáře Pavla Hubáčka. Dalším členem výboru je italská firma Danieli, jež Guptovi měla dodat novou hybridní pec. Poslední dva členové výboru jsou obchodníci s pohledávkami Bazcom CZ a Gomanold. 

Proti potvrzení Gomanoldu za nímž stojí Marek Gavlas se ještě před začátkem schůze věřitelů vymezilo krajské státní zastupitelství. Podle něj je Gomanold dlouhodobě spojený se zájmy Jaroslava Strnada a jsou proto pochybnosti, zda je schopen chránit zájmy všech věřitelů. Státní zastupitelství navrhlo soudu, aby volbu Gomanoldu do věřitelského výboru nepotvrdil. 

Hlavním zájemcem o koupi Liberty Ostrava je skupina CE Industries Jaroslava Strnada, která už v podniku od října financuje provoz dvou závodů (rourovna a válcovna). A to přes firmu Vítkovice Machinery Trading. Půlmiliarda korun, která umožnila zaplatit něco přes dva tisíce zaměstnanců a náklady za energie, už ale pomalu dochází. Strnad zajistil i nákup bram, což jsou polotovary, které by si jinak huť vyrobila ve vlastní ocelárně ze surového železa ve vysoké peci. Tato pec ale už více než rok stojí a zatím se nepočítá s jejím oživením.

Dalším hráčem, který letos vyjadřoval zájem o ostravskou huť jsou Třinecké železárny. Momentálně největší tuzemský ocelářský podnik, který má také vlastní vysokou pec. Firma si s výrobou v ostravskou hutí, jež se zaměřuje hlavně na stavební ocel, nekonkuruje. Před Třineckými železárnami však dostal v říjnu pro zajištění dočasného rozjezdu výroby přednost již zmíněný Strnad. 

Podle informací HN Třinecké železárny případné ovládnutí Liberty Ostrava ještě úplně nevzdaly. „Myslíme, že jsme pro Liberty Ostrava navrhli funkční model,“ řekl HN v říjnu v rozhovoru Roman Heide, generální ředitel Třineckých železáren. Už tehdy uvedl, že ten, kdo Liberty získá, bude muset počítat s tím, že ji bude muset každý měsíc mohutně dotovat. „Huť nevyrábí, technologie jsou zastaralé a odchází klíčoví zaměstnanci, kteří se už těžko vrátí,“ řekl tehdy.

Slezská huť patří je součástí Liberty Steel z koncernu GFG Alliance, která zastřešuje byznys Sandžíva Gupty po celém světě. Gupta koupil Ostravu v rámci „balíku“ několik podniků v Evropě získal od ocelářského gigantu ArcelorMittal za 740 milionů eur (asi 19 miliard korun). Minulý rok ostravská huť neustála pokles na trhu s ocelí, protože neměla vytvořené žádné rezervy. A neměla je proto, že v době, kdy Liberty Ostrava jela naplno, díky ní její majitel Sandžív Gupta financoval své další provozy. Například rumunskou huť Galati nebo polský závod v Čenstochové. Huť navíc loni na volném trhu rozprodala všechny svoje emisní povolenky, které měla v záloze.

Loni v listopadu Gupta zažádal pro huť o ochranu před věřiteli a několik měsíců se snažil vytvářet dojem, že huť zachraňuje. Podnik s kapacitou 200 tisíc tun oceli měsíčně už od loňského prosince žádnou ocel nevyráběl. Letos v červnu Gupta poslal huť do insolvence. 

Přes 900 věřitelů huti přihlásilo u soudu původně pohledávky více než 23 miliardy korun. Tato částka se nakonec snížila na 16,2 miliardy, protože minulý pátek stáhla původně přihlášené pohledávky singapurská firma Viant. Ta byla s největší pravděpodobností spojená s Guptou.   

Insolvenční správce Šimon Peták z TP Insolvence na čtvrtečním přezkumu na Krajském soudě v Ostravě uznal pohledávky za 7,4 miliardy korun, z toho za 1,6 miliardy jsou zajištěné, a mají tedy při uspokojení nároků přednost. Peták popřel pohledávky zhruba za 8,8 miliardy korun. Většinu z nich tvořily vnitroskupinové půjčky od firem Guptovy skupiny Liberty Steel.

Uznání Guptových pohledávek insolvenčním správcem sice nebylo pravděpodobné. Pokud by jen uznal, stal by se Gupta klíčovým věřitelem, který by rozhodoval o budoucnosti podniku.

Zajímají vás další kvalitní články z Hospodářských novin? Výběr těch nejúspěšnějších posíláme každý všední den večer v našem newsletteru 7 v SEDM, který si můžete zdarma přihlásit.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist