Inflace v Česku byla v červnu letos zatím nejvyšší. Spotřebitelské ceny meziročně vzrostly o 2,9 procenta po květnovém zvýšení o 2,4 procenta. Proti květnu se ceny zvýšily o 0,3 procenta. Čísla Český statistický úřad (ČSÚ) zveřejnil na svém webu a potvrdil tak svůj předběžný odhad z minulého týdne. Víc než před rokem lidé v červnu platili hlavně za potraviny, inflaci naproti tomu zmírňoval pokles cen pohonných hmot.
„Spotřebitelské ceny v červnu zrychlily svůj meziroční růst na 2,9 procenta, což byla nejvyšší hodnota od prosince loňského roku. Na tento vývoj, jak je poslední dobou obvyklé, měly největší vliv ceny potravin a pohonných hmot, částečně také loňská nižší srovnávací základna,“ uvedla vedoucí oddělení statistiky spotřebitelských cen ČSÚ Pavla Šedivá.
Udržet lidi v regionu, rychleji stavět a využít peníze od bank. Jak vypadá recept Petra Zahradníka na restart chudých krajů
Ceny zboží v červnu úhrnem meziročně vzrostly o 1,6 procenta a ceny služeb o pět procent. Potraviny a nealkoholické nápoje zdražily v úhrnu o 6,2 procenta. Nárůst cen zrychlil u masa na 5,9 procenta, u polotučného trvanlivého mléka na 13,1 procenta, u másla na 24,7 procenta a u nealkoholických nápojů na 8,1 procenta. Vejce meziročně zdražila o víc než čtyřicet procent, čokoláda a čokoládové výrobky o 26,3 procenta, káva o téměř třicet procent a kakao o 27,3 procenta. Klesly ceny mouky.
Lihoviny zdražily proti loňskému červnu o 2,2 procenta a tabákové výrobky o 7,2 procenta. Víno zlevnilo zhruba o procento.
Benzin a nafta zlevnily
Ceny pohonných hmot se snížily meziročně o 9,2 procenta po květnovém poklesu o 13,5 procenta. Nájemné zdražilo o 6,3 procenta, vodné, stočné i teplo a teplá voda o zhruba čtyři procenta. Ceny elektřiny proti loňsku klesly o 4,8 procenta a zemního plynu o 7,8 procenta.
Ceny za rekreaci a kulturu se úhrnem zvýšily o 4,2 procenta. Dovolené s komplexními službami zdražily o téměř sedm procent. Za stravovací služby lidé platili meziročně o 4,3 procenta víc a za ubytovací služby o 7,9 procenta víc. Naopak oděvy a obuv byly meziročně levnější o 1,5 procenta.
Proti květnu ceny zboží úhrnem vzrostly o 0,1 procenta a ceny služeb o půl procenta. Zdražily dovolené, nájemné a pohonné hmoty, z potravin maso, máslo, mléko a čokoláda. Meziměsíčně zlevnily lihoviny, ovoce a zelenina.
Statistici zveřejnili také informace o květnovém vývoji cen v zahraničním obchodu. Meziměsíčně se ceny vývozu a dovozu snížily, ve vývozu o 0,5 procenta a v dovozu o 0,7 procenta. Oproti loňskému květnu ceny vývozu vzrostly o 0,3 procenta a ceny dovozu klesly o 0,1 procenta. „V meziročním srovnání se významně snížily zejména ceny rafinovaných ropných produktů,“ podotkl vedoucí oddělení statistiky cen průmyslu a zahraničního obchodu ČSÚ Vladimír Klimeš.
Přidejte si Hospodářské noviny
mezi své oblíbené tituly
na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist