Ceny energií raketově vzrostly, a vláda proto tento týden odsouhlasila nulovou sazbu DPH na energie v listopadu a prosinci. Její absence má pomoci domácnostem a firmám vyrovnat se s novými cenami. Dočasné prominutí daně dovoluje ustanovení v daňovém řádu, které umožňuje ministryni financí hromadně prominout odvod daně při mimořádných, zejména živelních událostech. Tento krok vzbudil řadu otázek, jak vše bude v praxi fungovat. Zeptali jsme se proto daňových expertů Michala Jelínka a Markéty Szotkowské z poradenské společnosti V4 Group na detaily. Ty jako vždy rozhodují. 

Energie se v drtivé většině platí formou záloh, má tedy dodavatel povinnost snížit od listopadu tyto zálohy?

U záloh přijatých v období od 1. 11. 2021 do 31. 12. 2021 je DPH prominuta. U záloh přijatých mimo toto období pak DPH prominuta není. Zákon o DPH a ani Rozhodnutí o prominutí daně z přidané hodnoty z důvodu mimořádné události neukládá dodavatelům energií ani jejich zákazníkům povinnost měnit výši záloh. Zálohy jsou věcí domluvy mezi dodavatelem energií a jeho zákazníkem a vychází ze smluvního ujednání, které mezi těmito dvěma stranami existuje. V případě, že chce zákazník změnit výši hrazených záloh, musí se v této věci obrátit na svého dodavatele energie. Je však nutné zdůraznit informace vydané Generálním finančním ředitelstvím, a to že povinnost vrátit část zaplacené zálohy odpovídající výši prominutí daně není upravena zákonem o DPH ani Rozhodnutím paní ministryně a je považováno za ryze soukromoprávní záležitost.

Nedávno jste již předplatné aktivoval

Je nám líto, ale nabídku na váš účet v tomto případě nemůžete uplatnit.

Pokračovat na článek

Tento článek pro vás někdo odemknul

Obvykle jsou naše články jen pro předplatitele. Dejte nám na sebe e-mail a staňte se na den zdarma předplatitelem HN i vy!

Navíc pro vás chystáme pravidelný výběr nejlepších článků a pohled do backstage Hospodářských novin.

Zdá se, že už se známe

Pod vámi uvedenou e-mailovou adresou již evidujeme uživatelský účet.

Děkujeme, teď už si užijte váš článek zdarma

Na váš e-mail jsme odeslali bližší informace o vašem předplatném.

Od tohoto okamžiku můžete číst neomezeně HN na den zdarma. Začít můžete s článkem, který pro vás někdo odemknul.

Na váš e-mail jsme odeslali informace k registraci.

V e-mailu máte odkaz k nastavení hesla a dokončení registrace. Je to jen pár kliků, po kterých můžete číst neomezeně HN na den zdarma. Ale to klidně počká, zatím si můžete přečíst článek, který pro vás někdo odemknul.

Pokračovat na článek

Je teoreticky možné, aby si dodavatel energie 21 procent DPH nechal jako svoji marži?

Před zodpovězením této otázky je vhodné, abychom si vysvětlili, proč vláda s prominutím DPH u energie a plynu přišla. Důvodem tohoto prominutí je skokový růst ceny plynu a elektřiny. Tento růst ceny těchto komodit se projeví do prakticky všech výstupů v ekonomice. Aby tedy mohla vláda rychle reagovat vybrala si jako určitý nástroj sociální politiky právě prominutí daně z přidané hodnoty.

Teoreticky je v podstatě možné vše. Opět lze ale vycházet z toho, že dodavatel energie a jeho zákazník mají uzavřenou písemnou smlouvu. Její přílohou je obvykle platný ceník. V současné době dodavatelé energií zasílají svým zákazníkům oznámení o zvýšení cen, nemyslím si však, že to má přímo souvislost s rozhodnutím paní ministryně. Skokový a náhlý nárůst cen elektřiny a plynu lze pozorovat již pár měsíců.

Má ministryně financí, která výměr o nulové DPH vydala, nějakou páku na dodavatele, aby nulovou DPH z plateb za energie opravdu odečetli?

Rozhodnutí je oznámeno podle § 260 odst. 3 daňového řádu zveřejněním ve Finančním zpravodaji 34/2021 a nabývá účinnosti dnem oznámení, tedy 20. 10. 2021. Jako takové musí být respektováno. Dodavatelé mají zákonnou povinnost toto rozhodnutí respektovat, a pokud toto neučiní, může se zákazník prominutí DPH s odkazem na toto rozhodnutí domáhat.

Co si myslíte o názoru některých daňových poradců, že když někdo zaplatí v listopadu zálohy ponížené o 21 procent na celý rok dopředu, nemůže po něm pak už nikdo chtít doplatek, ani když se sazba DPH od ledna vrátí opět na původní či prostě jen vyšší úroveň?

V odpovědi na tuto otázku se můžeme do jisté míry inspirovat rokem 2020, kdy došlo ke snížení sazby DPH z 15 procent na 10 procent u dodání tepla a chladu, které je stejně jako elektřina a plyn zálohováno. V tomto období na tom byl lépe ten, kdo neplatil celoročně zálohy, protože měl následně svou roční spotřebu právě v nižší sazbě daně. Nyní jsem v situaci, kdy k žádnému snížení nedošlo, ale DPH byla prominuta a tedy se rovná nule. Pokud například někdo celý rok zálohy neplatil a zaplatí je nyní v měsíci listopadu a prosinci a k vyúčtování dojde v roce 2022, tak by teoreticky měl mít svou roční spotřebu energií s 0procentní DPH. Na základě této logiky lze odvozovat, že na současném znění zákona o DPH a rozhodnutí paní ministryně bude profitovat ten, kdo si v období od 1. 11. 2021 do 31. 12. 2021 nechá zpracovat vyúčtování, které předchází typicky odečty elektroměrů a plynoměrů, nebo ten, kdo si opravdu zálohy předplatí.

Myslíte si, že ministryně financí použila nulovou sazbu DPH na energie v souladu s daňovým řádem? Tedy je současná situace na trhu mimořádnou událostí ve smyslu daňového řádu?

Daňový řád dovoluje využít hromadné prominutí daně nebo příslušenství daně z důvodu nesrovnalostí vyplývajících z uplatňování daňových zákonů nebo při mimořádných, zejména živelních událostech. Současnou situaci, která se vyznačuje skokovým růstem ceny energií a krachem některých dodavatelů energií, lze podle mého názoru vnímat jako mimořádnou. Za běžných podmínek má zákazník možnost se proti náhlému růstu cen energií po určitou dobu pojistit formou fixace ceny. Bohemia Energy, největší uskupení alternativních dodavatelů energií v Česku, měla podle veřejně dostupných informací zhruba 900 000 odběrných míst. To znamená, že značný počet obyvatel České republiky se ocitl v situaci, kdy si museli zvolit nového dodavatele energie, museli přijmout současnou vyšší cenu a přišli o svou možnost fixace výhodnější ceny. Dle mého názoru lze tedy považovat současnou situaci za mimořádnou, vyhovující ustanovení § 260 odst. 1 písm. b) daňového řádu.