Vítejte na portálu pro malé a střední firmy

Právě jste na portálu ProByznys.info, který přináší obsah a praktické nástroje malým a středním firmám i drobným živnostníkům.

V databázi účtů určených ke zveřejnění v Registru plátců daně z přidané hodnoty (DPH) se poprvé v kolonce "nespolehlivý plátce" objevilo "ano". "K datu 16. května 2013 byl v Registru plátců DPH příznakem 'nespolehlivý' označen první plátce DPH," uvedla Petra Homolová, mluvčí Generálního finančního ředitelství. O kterou se jedná firmu však odmítla sdělit s tím, že finanční správa "nechce vytvářet černou listinu." Dle zjištění Creditreform se ale jedná o olomouckou společnost Palmant Group.

Registr plátců začal fungovat od 1. ledna 2013 jako součást novely o DPH a umožňuje u každého plátce zjistit údaje o tom, zda je nebo není nespolehlivým plátcem, přičemž za toho, kdo je nespolehlivým plátcem, musí jeho obchodní partner ručit za neodvedenou DPH.

Zda firma ručí za neodvedenou DPH, kterou neuhradil její dodavatel si však od dubna musí ohlídat sama. Doposud bylo u všech registrovaných plátců jako vstupní platný údaj nastaveno, že nejsou nespolehliví. "Údaje o prvním nespolehlivém plátci mohla Finanční správa ČR zveřejnit až v okamžiku pravomocného rozhodnutí finančního úřadu. V dohledné době budou stejným příznakem označeny další subjekty," doplnila Homolová s tím, že počet neplatičů bude do deseti subjektů.

Zbývá vám ještě 40 % článku
Předplatné za 40 Kč na 4 týdny
  • První měsíc za 40 Kč, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Nově všechny články v audioverzi
Máte již předplatné?
Přihlásit se