Tipů na nejkrásnější procházky a výlety po Praze najde zájemce na internetu nepočítaně. Většina z nich ho provede turisticky atraktivními lokalitami, které metropoli vykreslí v tom nejlepším světle. Skutečný život hlavního města a jeho historii ale neukážou - na rozdíl od projektu Praha Neznámá, jehož autorem je Petr Ryska. Ten mapuje neobvyklá zákoutí Prahy a nevyhýbá se ani jejím ponuřejším částem, například chudinským koloniím. 

"Celý život jsem bydlel v Praze 6. Právě to ve mně možná podpořilo pocit lokálního patriotismu. Lidé tam byli vždy hrdí na to, že jsou právě odtamtud. I ve škole nás učili, že jsme nejhezčí městská část, oddělená zelení od zbytku Prahy," usmívá se Ryska.

V mládí si tak vytvořil pevnou vazbu k místu svého narození a nikdy ji nezpřetrhal. Jeho zájem se ale neomezoval jen na rodnou čtvrť. "Již v dětství jsem se věnoval průzkumu Prahy, toulal jsem se, kam mě nohy zanesly. Během života jsem tak navštívil všech 112 katastrálních čtvrtí. Bylo to ve mně - touha po poznávání prostoru, lokalit. Lákala mě víc městská procházka než třeba šplhání po horách, vždycky jsem byl urbánní. Prošel jsem i ostatní česká města, ale Praze jsem věnoval nejvíc času a mám k ní nejsilnější vztah."

Nenechat si krásy Prahy jen pro sebe

I přes zájem o historii a architekturu se Ryska rozhodl pro odlišnou kariérní dráhu – obor dopravy. Na svůj koníček ovšem nezapomněl, naopak se začal hlouběji zajímat o dějiny umění, na druhé vysoké škole vystudoval cestovní ruch a soustavně rozšiřoval své znalosti. "Časem jsem si uvědomil, že bych chtěl své znalosti nabyté z cest, knih či studií nějak zúročit, podělit se o ně s ostatními. Tak jsem v květnu 2013 vytvořil blog a o pár měsíců později i web Praha Neznámá," vzpomíná Ryska. Na webu začal postupně mapovat pražské čtvrti a seznamovat čtenáře s jejich málo známou tváří.

Počet fanoušků začal rychle narůstat, průlom ale přišel až se založením sociálních sítí. "Na Facebooku mé stránky nejdříve sdíleli kamarádi, podpořil jsem je i placenou reklamou. Pak se to ale najednou začalo rozbíhat samo. Přibývali další a další fanoušci, začali komunikovat, vkládat příspěvky a názory či tipy. Lidé byli z mého projektu nadšení, psali mi, že podle mých návodů chodí na výlety," popisuje s úsměvem Ryska.

Chcete číst dál?

Ještě na vás čeká 70 % článku. S předplatným HN můžete začít číst bez omezení a získáte plno dalších výhod!

Máte již předplatné? Přihlaste se.

Nebo si kupte jen tento článek za 19 Kč.

Nákup jednoho článku

Vyberte si způsob platby

Platba kartou
 Rychlá online platba

Zpracování osobních údajů a obchodní sdělení

Pokračováním v nákupu beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. »

Zaškrtnutím políčka přijdete o možnost získávat informace, které přímo souvisí s vámi objednaným produktem. Mezi tyto informace může patřit například: odkaz na stažení mobilní aplikace, aktivační kód pro přístup k audioverzi vybraného obsahu, informace o produktových novinkách a změnách, možnost vyjádřit se ke kvalitě našich produktů a další praktické informace a zajímavé nabídky.

KOUPIT ČLÁNEK
Čekejte Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Pozor Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.

Zadejte e-mailovou adresu

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste si článek mohli po přihlášení kdykoliv přečíst.

Zdá se, že už se známe

Pod vámi uvedenou e-mailovou adresou již evidujeme uživatelský účet. Přihlaste se.

Jste přihlášen jako

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě.