Finsko nyní potřebuje silného politického lídra, aby zastavilo růst schodku veřejných financí. Naději vložilo do rukou Juhy Sipiläho, čerstvě zvoleného premiéra, který byl před vstupem do vysoké politiky i velmi úspěšným podnikatelem. S českým ministrem financí Andrejem Babišem ho mimo jiné spojoval i jeho údajný výrok, že stát chce řídit jako firmu.

Matti Koiranen

Pracoval více než čtvrt století na finských univerzitách jako profesor podnikání. Kromě toho, je docentem v oblasti obchodní strategie a podnikatelského vzdělání. Působil v zahraničí jako hostující profesor v Manchester Business School, University of Lugano a University of Hasselt.

Před nástupem do akademické oblasti pracoval čtyři roky jako finský komisař a jako konzul pro Skotsko a Severní Irsko (1984–88). Předtím získával po dobu 14 let pracovní zkušenosti v různých manažerských pozicích ve finském papírovém průmyslu (1970–84). 

V roce 1986 založil svou první rodinnou firmu a stále aktivně podniká jako emeritní profesor. Co se týče akademických zásluh, je držitelem asistentury IFERA a získal mezinárodní ocenění  FFI's  International Award. Věnuje se výzkumu podnikání, vlastnictví a rodinných firem. V poslední době se věnuje studiu podnikání v takzvaných kreativních průmyslových odvětvích. 

Matti Koiranen, bývalý finský obchodní atašé pro Skotsko a severní Irsko, podnikatel a emeritní profesor finské University of Jyväskylä, výrok finského premiéra popírá. "Neřekl, že chce řídit stát jako firmu, řekl, že chce využít své zkušenosti s vyjednáváním, které získal při podnikání, v politických diskuzích."

Možný střet zájmu Finy dle Koiranena neznepokojuje. Jejich premiér před vstupem do vysoké politiky své firmy prodal. Obecně Finové vnímají podnikání jinak než Češi. "Navíc se v současné době na finské politické scéně obecně významněji nepotýkáme s klientelismem nebo korupcí," říká Koiranen.  

Jak se Finové dívají na to, že lídr nejsilnější povolební strany Finský střed, milionář Juha Sipilä, získal k silnému ekonomickému vlivu i silný vliv politický? Vnímají to Finové jako vážný střet zájmů?

Střet zájmů? Nic takového finskou společnost neznepokojuje. Mimo jiné i proto, že svůj silný politický vliv Juha Sipilä nesměšuje se svými majetkovými poměry. Své firmy založil a vybudoval od nuly a před vstupem do politiky je prodal. Pan Sipilä je pokorný a upřímný a v současné době je proto mezi mnoha Finy populární. Hovoří rozumně a také používá rozumné argumenty. O jeho schopnosti být dobrým politikem a pravděpodobně i dalším premiérem, není pochyb. Má pouze omezené zkušenosti se zahraniční politikou, ale jinak je velmi respektovaný. Navíc se v současné době na finské politické scéně obecně významněji nepotýkáme s klientelismem nebo korupcí. 

Juha Sipilä měl podle některých českých médií pronést, že by chtěl řídit stát jako firmu. Na stejném prohlášení postavil svůj volební úspěch současný český vicepremiér a ministr financí Andrej Babiš. Významná část české veřejnosti toto vnímá negativně, protože řízení firem je u nás často spojováno s individuálními zájmy nebo nízkou sociální citlivostí. Jak toto vnímají Finové?

Výrok Juhy Sipiläho jsem slyšel. Neřekl, že chce řídit stát jako firmu, řekl, že chce využít své zkušenosti s vyjednáváním, které získal při podnikání, v politických diskuzích. To je něco úplně jiného. Podle mého názoru není neoliberál, jeho citlivost k sociálním tématům je zjevná.  

Finové tedy jeho vítězství vnímají pozitivně?

Významná většina ano. Juha Sipilä má například velmi vyrovnaný zájem o rozvoj všech finských regionů, podporuje obnovitelné zdroje energií, ekologické a bio technologie. Tato témata budou mít v našich politických diskuzích významné místo.

Silného politického lídra Finsko nyní potřebuje, zejména abychom zastavili růst schodku veřejných financí. Potřebujeme investice orientované na růst. V tomto týdnu u nás proběhla zpráva, že v Änekoski vyroste nový velký podnik na zpracování bioodpadů. V oblasti logistiky a zpracování odpadu zde vznikne 1500 nových pracovních míst. Podobně také očekáváme aktivnější přístup nové vlády k potlačování byrokracie, která by mohla být bariérou pro rozvoj malého a středního podnikání. Juha Sipilä je z pohledu podpory podnikání, inovací a zlepšování podnikatelského klimatu prvotřídním lídrem.

Podnikání bylo ve finských volbách silné téma. Jaký je obecný postoj Finů k podnikatelům? Mají majitelé firem ve Finsku pozitivní, nebo spíše horší image (jako je tomu v České republice)?

V porovnání s předchozími desetiletími je vztah Finů k podnikání a malým a středním firmám velmi pozitivní. Obecně je ve Finsku napříč celým politickým spektrem vidět silná podpora zakládání nových podniků a jejich růstu. Politici si uvědomují, že dosáhnout snížení procenta veřejného zadlužení je možné nejen pomocí snižování vládních výdajů, ale především prostřednictvím posilování pozice soukromého sektoru – byznysu a podnikání.

Obecná image podnikatelů je dobrá. Samozřejmě ale, že existují jednotlivci nebo skupiny, kteří mají k podnikání negativní vztah – typicky jednak k vlastníkům nadnárodních firem, zejména kvůli daňovým záležitostem, a pak také k majitelům velkých rodinných firem. Zde hraje roli závist, založená na tom, že se v těchto rodinách často dědí velké majetky.

Článek pro předplatitele
Ještě na vás čeká 0 % článku. Pokračovat ve čtení můžete jako náš předplatitel.

Vedle přístupu k veškerému on-line obsahu HN můžete mít:

  • Mobilní aplikaci HN
  • Web bez reklam
  • Odemykání obsahu pro přátele
  • On-line archiv od roku 1995
  • a mnoho dalšího...

Máte již předplatné? Přihlaste se.

Přihlásit se

Zajímá vás jen tento článek? Dočtěte si ho za 19 Kč.

Nákup jednoho článku

Vyberte si způsob platby

Platba kartou
 Rychlá online platba

Zpracování osobních údajů a obchodní sdělení

Pokračováním v nákupu beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. »

Zaškrtnutím políčka přijdete o možnost získávat informace, které přímo souvisí s vámi objednaným produktem. Mezi tyto informace může patřit například: odkaz na stažení mobilní aplikace, aktivační kód pro přístup k audioverzi vybraného obsahu, informace o produktových novinkách a změnách, možnost vyjádřit se ke kvalitě našich produktů a další praktické informace a zajímavé nabídky.

KOUPIT ČLÁNEK
Čekejte Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Pozor Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.

Zadejte e-mailovou adresu

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste si článek mohli po přihlášení kdykoliv přečíst.

Zdá se, že už se známe

Pod vámi uvedenou e-mailovou adresou již evidujeme uživatelský účet. Přihlaste se.

Jste přihlášen jako

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě.