Inspirace založit "šatotéku" dostihla Kateřinu Říhovou v Barceloně, kde podobné koncepty na sdílení módních výtvorů již nějakou dobu fungují. Katalánská metropole jí obrátila život naruby hned dvakrát. "Zaprvé jsem tam jednoho letního dne potkala sympatického Kolumbijce, kterého jsem si za dva roky vzala, a podruhé, když mě v dubnu roku 2013 napadlo založit Reparádu," usmívá se Říhová s tím, že Barcelona má neopakovatelně inspirující atmosféru.

Kateřina Říhová (28)

Pochází z Brna. Vystudovala práva na Karlově univerzitě a sociologii na Masarykově univerzitě. Aktuálně pracuje v exportu, od srpna pak na pozici produktové manažerky. Jejími koníčky jsou cizí jazyky, fotografování, móda a design, cestování a literatura.

Ve Španělsku si absolventka práv uvědomila, že je jí bližší kreativní prostředí než svázaný svět paragrafů. "Vše nasvědčovalo tomu, že skončím v nějaké advokátní kanceláři nebo na soudě. Ve slunné Barceloně jsem se víc a víc přesouvala k prostředí marketingu, start-upů, lokálního designu a obchodu obecně. Uvědomila jsem si, že v práci potřebuji cítit svobodu a to mi v kanceláři chybělo," vzpomíná.  

Inspiraci nacházela i mezi svými španělskými přáteli. "Zapůsobila na mě jejich aktivita a nadšení. Vlivem krize se tehdy pouštěli do netradičních - často velmi odvážných - projektů. Líbí se mi, když se lidé nebojí a k věcem přistupují jinak než ostatní. I když to třeba není vždy úspěšná cesta, vždycky je posune dál, přinese inspiraci a čerstvý vítr i do společnosti," míní Říhová.

Konec skvostů z druhé ruky

Okolí na nápad pustit se do podnikání reagovalo nadšeně i ustrašeně. "Rodiče měli pocit, že bych se měla vydat spíš klasickou cestou a od podnikání mě odrazovali. Zároveň mi ale hodně pomáhali. Někteří přátelé mě nadšeně podporovali, jiní zase měli za blázna," vzpomíná Říhová.

Do nejistého byznysu se pustila společně s Markétou Melendéz, a jak to ve všech nových projektech bývá, na začátku si jejich zakladatelé dělají vše úplně sami. "Vytvářím koncept, navrhuji oblečení, vybírám látky, fotím, píši, hledám kontakty, domlouvám zakázky i spolupráce," vyjmenovává mladá podnikatelka Říhová. Jen šití modelů přenechává dvěma profesionálním švadlenám, které tvoří šaty přímo na míru zákaznicím.

Zbývá vám ještě 70 % článku
Předplatné za 40 Kč na 4 týdny
  • První měsíc za 40 Kč, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Nově všechny články v audioverzi
Máte již předplatné?
Přihlásit se