Jana Seidlová stojí za značkou Kdotokdyslyšel. Pod tímto názvem se skrývá e-shop a kamenný obchod, který nabízí zájemcům výběrové dovozové látky netradičního designu. Na myšlenku začít s podobným podnikáním ji přivedla souhra mnoha okolností.
"Před třemi lety jsem se rozhodla ušít záclony na chalupu. Nikdy předtím jsem nešila, látky a jejich design byl pro mě úplně nový svět," vypráví Jana. Překvapilo ji tehdy, jak kvalitní látky se zajímavým designem lze najít v zahraničí, zatímco Česko v tomto ohledu zaostává.
Ve létě 2011 navíc začala čelit zdravotním problémům a rozhodla se opustit své zaměstnání v lidsko-právní neziskové organizaci. "Chtěla jsem dát prostor sama sobě a věnovat se svému tělu, které bylo vlivem autoimunitní nemoci oslabené. Během dvou měsíců se můj už tak dost špatný stav zhoršil natolik, že jsem nebyla schopná chůze," vzpomíná mladá podnikatelka, která ve stejné době zjistila, že je těhotná.
Na doporučení lékařů se ocitla na invalidním vozíku, aby dítě byla schopná donosit. "Strávila jsem na vozíku celé těhotenství a poté ještě dva roky. Měla jsem hodně času na přemýšlení, stala jsem se intuitivnější. Postupně mi docházelo, jak mimo jsem byla tím, co a jak jsem do té doby dělala," přibližuje své pocity Jana, které dovezla první látky, když byl jejímu synovi rok. Na vlastní nohy se postavila o rok později po dvou náročných operacích.
Janě Seidlové je 30 let. Po studiu sociologie na Filosofické fakultě Univerzity Karlovy, začala pracovat pro lidskoprávní neziskové organizace.
Je matkou tříletého syna a zakladatelkou pražského obchodu s netradičními látkami jménem Kdotokdyslyšel, který sídlí na Letné.
Když si připadala dostatečně silná, nevrátila se do zaměstnání, místo toho začala dovážet látky na plný úvazek.
Poctivé látky
V roce 2013 je prodávala pouze na e-shopu pro kreativce Fler.cz. Minulý rok otevřela svůj vlastní e-shop a poté i kamenný obchod, který funguje také jako výdejna internetových objednávek.
"Zpětně vidím nápad na založení obchodu s látkami jako velkou odvahu. Okolí se k mému rozhodnutí stavělo shovívavě, asi si všichni mysleli, že když jsem skončila na vozíku, potřebuju si jen najít nějakou zábavu," vypráví Jana a dodává, že byla v počátcích sama překvapená, kolik lidí látky prodává.
"Většinou se jedná o paní, které prodávají látky svépomocí. Kromě pár velkých e-shopů je takových méně úspěšných prodejců spousta," přibližuje třicetiletá majitelka malé firmy situaci na trhu.
Jedinečnost látek Kdotokdyslyšel tkví v pečlivě vybíraném neotřelém designu. Na látkách se objevují různorodé motivy – pásovci, plži, kanci, červené krvinky, česnek nebo třeba chřest. "Kromě zajímavého designového zpracování vybírám látky taky podle toho, zda jsou z certifikované organické bavlny. V obchodě mám organických látek asi polovinu. Běžná bavlna je plná pesticidů a dalších škodlivých chemických látek," vysvětluje Jana.
O svých látkách také říká, že mají příběhy. "Vím, že potřebnou bavlnu zpracovali lidé, kteří dostali poctivě zaplaceno," říká podnikatelka a dodává, že zákazníci tak vědí, co si kupují.
Látky dodává od výrobců ze Spojených států. "Šití je tam velmi populární, avšak bavlna už se za oceánem téměř nepěstuje. Design látky původem z Indie nebo z Turecka tak vzniká na papíře ve studiu amerického výrobce, který ale poté obdrží stovky rolí potištěné organické bavlny z Asie," popisuje Jana.
Zatím nemá podle svých slov finanční prostředky na to, abych odebrala tisíce metrů látky vlastního designu, proto musí využívat výrobce z USA. "Nakupuji také látky z Japonska. Japonci vyrábí designově zajímavé látky a navíc mají vysokou úroveň technického zpracování. Dále nabízím i látky z Velké Británie nebo z Německa, snažím se orientovat více na Evropu, kde jsou látky levnější," říká mladá žena.
Šijme spolu
V nejbližší budoucnosti chce rozšířit své aktivity i o sdílenou šicí dílnu. Tu plánuje otevřít po letošních prázdninách. "Obchod se tím rozroste o další zboží jako jsou špendlíky nebo výztuže a další galanterii, která je nezbytná pro práci na šicím stroji," nastiňuje Jana. Dílna by měla sloužit všem, kteří si chtějí setkávat, bavit a šít, látkový materiál si každý návštěvník může přinést svůj nebo zakoupit v obchodě. Ostatní pomůcky stejně jako šicí stroje budou za malý poplatek k dispozici všem. Večer se v dílně budou konat šicí kurzy. "Překvapilo mě, že se do kurzů přihlásilo i několik mužů," usmívá se pořadatelka.
- První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Všechny články v audioverzi + playlist
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.