Buďte v obraze

Staňte se naším fanouškem na Facebooku a neunikne Vám žádná novinka na portále ProByznys.info

Největším problémem, který řeší téměř každá druhá firma, je zpronevěra neboli krádež majetku. Více než třetina se pak potýká se střetem zájmů. Vyplývá to z průzkumu poradenské společnosti ve střední a východní Evropě, která se zaměřila právě na vyhodnocení efektivity řízení rizik podvodného jednání ve stovce společností regionu CEE.

"V Česku patří mezi podvodným jednáním nejvíce ohrožené subjekty banky a pojišťovny, ale také sektor výroby a stavebnictví," říká Maroš Holodňák, ředitel oddělení Forenzních služeb společnosti KPMG Česká republika. Z průzkumu KPMG dále vyplývá, že firemní opatření na detekci a prevenci těchto jednání jsou nedostatečná a neefektivní.

Nejčastějším přečinem, s nímž se potýká 40 procent firem, je zpronevěra majetku. Podvodná jednání se však neomezují jen na řadové zaměstnance a hmotný majetek společnosti. Mezi časté problémy patří také střet zájmů, se kterým se setkala více než třetina firem (37 procent).

Střet zájmů u klíčových zaměstnanců

Typickým příkladem střetu zájmů v ČR je dle šetření KPMG případ, kde vedoucí zaměstnanec, který je majetkově nebo personálně spřízněn s dodavatelem, schvaluje nákupní transakce od tohoto dodavatele za podmínek, které zvýhodňují dodavatele a zároveň poškozují společnost.

"Jeden z klientů nás například požádal, abychom prošetřili případ podezření ze střetu zájmů u člena vedení dceřiné společnosti. Naše šetření skutečnost nejen potvrdilo, ale navíc prokázalo, že dotyčný propojení aktivně využíval k vlastnímu obohacování. Škoda na uzavřených nadhodnocených zakázkách nakonec představovala stovky tisíc eur," uvádí Holodňák.

Přitom by stačilo, aby společnost důkladně prověřovala vztahy mezi klíčovými zaměstnanci a dodavateli. "Takové chování by mělo být ve větších společnostech zcela samozřejmé, ušetří mnoho starostí a finančních výdajů," konstatuje Holodňák.

Zbývá vám ještě 60 % článku
Předplatné za 40 Kč na 4 týdny
  • První měsíc za 40 Kč, poté za 179 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Nově všechny články v audioverzi
Máte již předplatné?
Přihlásit se