Slovenský miliardář Ivan Chrenko je o krok blíže k tomu, aby zdemoloval komplex budov ve stylu brutalismu na Vinohradské třídě a na jejich místě postavil moderní administrativní centrum. Ministerstvo kultury podle informací HN zamítlo návrh Klubu za starou Prahu prohlásit objekty bývalého ústředí plynárenské společnosti Transgas za kulturní památku.

"Architektonické kvality stávající budovy nevyvažují závažné urbanistické nedostatky," píše se ve stanovisku ministerstva. To zatím není pravomocné a účastníci řízení se proti němu mohou do patnácti dní od jeho obdržení odvolat.

Proti demolici se kromě Klubu za starou Prahu postavila například architektka a kurátorka Národní galerie Radomíra Sedláková. Podle ní jsou budovy postavené ve stylu brutalismu architektonicky významné, a neměly by se proto bourat. Developer naopak již na jaře letošního roku prohlásil, že řízení o možném prohlášení budov za kulturní památku považuje pouze za formalitu. Své přesvědčení opíral o podporu ze strany řady významných architektů, včetně jednoho z autorů stávajících budov Václava Aulického.

Brutalismus

Jde o moderní architektonický styl, který zažíval vrchol v 50. až 70. letech minulého století. Název vychází z francouzského označení pro "drsný beton". 

Tento styl se tak netýká jen zemí bývalého východního bloku, ale i zemí západních. Styl se prosadil i v Londýně nebo Paříži. V Česku je jednou z nejznámějších staveb v tomto stylu Hotel InterContinental Praha.

jarvis_55a6a447498e5f7e09177dd6.jpeg

"Rozhodnutí ministerstva vnímáme jako novou šanci pro dolní část Vinohradské ulice a signál naděje na její oživení. Nový projekt dává lokalitě šanci stát se místem, kam budou lidé rádi dojíždět za prací a které bude zároveň sloužit svému bezprostřednímu okolí. Společnost HB Reavis v tuto chvíli čeká podrobné plánování všech návazných činností, které budou i nadále postupovat v souladu se zákonem," říká ředitel HB Reavis pro Českou republiku Petr Herman.

HB Reavis chce na místě bývalého Transgasu postavit nové obchodně-administrativní centrum, které bude tvořeno celkem sedmi budovami. Ve vnitrobloku podle Hermana vznikne nový veřejný prostor se zelení, terasami a bezbariérovým průchodem. O jak velkou investici půjde, společnost neuvádí. Stejně tak zatím není jisté, kdy by mohla odstartovat samotná výstavba. Developer musí nejprve zpracovat dokumentaci EIA, která vyhodnocuje dopady stavby na životní prostředí. Následně musí na projekt získat územní a stavební povolení.

Mezinárodní developerská skupina HB Reavis původem ze Slovenska a sídlem v Lucembursku koupila komplex budov, ve kterém dříve sídlil Ústřední dispečink tranzitního plynovodu, od společnosti ČEZ v roce 2014. Na místě měla donedávna sídlo pražská regionální pobočka Všeobecné zdravotní pojišťovny. Ta však prostory koncem letošního září opustila a přestěhovala se do objektu Crystal na území Prahy 3.

Budova nyní zůstává bez nájemníků. Podle odborníků přes reality prostory již nevyhovují současným požadavkům firem, které hledají prostory pro své zaměstnance. Jedinou cestou tak podle expertů je právě nová výstavba. "Budovu samu o sobě nyní nelze uzpůsobit na flexibilní kanceláře," vysvětluje ředitel rozvoje obchodu v realitněporadenské společnosti JLL Eduard Forejt.

Stávající komplex budov vyrostl na pozemcích o rozloze šesti tisíc metrů čtverečních v 70. letech poté, co se Československo zavázalo k přepravě plynu ze Sovětského svazu do západní Evropy. Jeho autory jsou architekti Václav Aulický, Jiří Eisenreich, Ivo Loos a Jindřich Malátek. V budově měl sídlo již zmíněný Ústřední dispečink transitního plynovodu, dále Federální ministerstvo paliv a energetiky a také Světová odborová federace.

Související
Newsletter

Byznys

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější z byznysu a finančních trhů?

Každý pátek od nás dostanete souhrn klíčových událostí doplněných o kontext. Autory jsou přední osobnosti Hospodářských novin: Jaroslav Mašek, Luděk Vainert, Milan Mikulka, Jana Klímová a Martin Ehl.

Přihlášením k newsletteru beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru