Snížení ratingu devíti zemím eurozóny agenturou Standard & Poor's je signálem, že státy budou muset zrychlit spolupráci při záchraně eura. V sobotu to napsal německý deník Financial Times Deutschland (FTD). Bulharský ekonomický týdeník Kapital soudí, že budoucnost společné měny je v rukou německé kancléřky Angely Merkelové.

"Dosud podniknuté kroky evropských vlád k fiskální unii nestačí k tomu, aby eurozónu dlouhodobě stabilizovaly," napsal FTD. "Eurozóna si už nemůže dovolit ztratit ani minutu. Každý další prodej dluhopisů... má potenciál krizi ještě posílit," varoval.

Podle Ewalda Nowotného z Evropské centrální banky hrozí problémy především Itálii, která letos bude muset refinancovat své dluhy. S&P jí přitom snížila rating o dva stupně na BBB+.

"V normální době by to bylo možné, ale v nervózní a složité době to může být problém. Z mého pohledu je prudké snížení italského ratingu pravděpodobně jeden z nejproblematičtějších kroků ratingové agentury," řekl Nowotny rakouskému rozhlasu.

 

Komisař pro vnitřní trh: S&P nebere v potaz současné pokroky

Překvapení nad rozhodnutím S&P dal najevo evropský komisař pro vnitřní trh Michel Barnier.

"Jsem v úžasu nad tím, jaký okamžik si agentura Standard & Poor's zvolila ke svému hodnocení, neboť nebere v potaz současné pokroky," uvedl.

Podle něj jsou všechny evropské vlády i instituce mobilizovány v úsilí posílit kontrolu nad veřejnými financemi.

Podle bulharského týdeníku Kapital je budoucnost společné evropské měny v rukou Merkelové. "Záleží na ní, zda (euro) přežije a jak bude eurozóna v budoucnu vypadat," napsal týdeník.

 

Kapital: Sarkozy může jenom pořádat tiskové konference

Zároveň upozornil, že se Německo díky snížení ratingu Francii dostává do nové role a přestává platit klišé o francouzsko-německém motoru EU: "Nerovnováha mezi Německem a Francií je po útocích trhu ještě zřejmější... Nyní rozhoduje Merkelová a francouzský prezident Nicolas Sarkozy může jen vést tiskové konference, na kterých její rozhodnutí vysvětluje."

Související
Newsletter

Byznys

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější z byznysu a finančních trhů?

Každý pátek od nás dostanete souhrn klíčových událostí doplněných o kontext. Autory jsou přední osobnosti Hospodářských novin: Jaroslav Mašek, Luděk Vainert, Milan Mikulka, Jana Klímová a Martin Ehl.

Přihlášením k newsletteru beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru