Českobudějovický Viscofan, největší výrobce umělých střívek pro masný průmysl, loni zvýšil tržby o 692 milionů korun na 5,34 miliardy. Zisk před zdaněním se meziročně zvýšil téměř o 120 milionů na 928 milionů korun. Vyplývá to z údajů zveřejněných ve Sbírce listin.

Výrobky Viscofan jsou dodávány do více než 110 zemí světa prostřednictvím distribučního centra v Českých Budějovicích. Na celkových výnosech firmy za vlastní výrobky, služby a prodej zboží ve výši 6,030 miliardy korun se vývoz loni podílel 97,5 procenta.

%insert_attachment[59500830] priloha.html%

Viscofan je součástí španělské skupiny Viscofan Group, největšího světového výrobce umělých střívek určených zejména pro masný průmysl. Od počátku své existence, v roce 2000, do rozvoje českobudějovického závodu mateřská společnost vynaložila přes dvě miliardy korun. V letech 2014 až 2018 chce za získanou dotaci 438 milionů korun nakoupit stroje, aby mohla zvýšit výrobu. Peníze postupně půjdou do svařovacích, balicích a potiskových technologií.

Na podzim 2000 získala společnost Viscofan, založená v lednu téhož roku, investiční pobídky na výstavbu nového závodu na výrobu umělých střívek za 385 milionů korun, pro který koupila pozemky v sousedství společnosti Gamex. V roce 2011 pak byly výrobní aktivity sesterské společnosti Gamex převedeny na Viscofan. Loni Viscofan zaměstnával 633 lidí a na svých stránkách shání další zaměstnance. 

Společnost je výrobcem a dodavatelem kompletního sortimentu jedlých i nejedlých kolagenových a celofánových střívek. Své uplatnění mají tyto výrobky i v ostatních potravinářských oborech, například v mlékárenském průmyslu. Kromě toho Viscofan vyrábí i obaly z plastu či fibrousové obaly, které jsou ze zpevněné celulózy a používají se třeba na salámy.