Země visegrádské čtyřky (V4) a dále Bulharsko, Rumunsko a Slovinsko vybídly Evropskou komisi, aby připravila opatření k zamezení údajně nepřiměřené ekonomické síly obchodních řetězců ve vztazích s jejich dodavateli.
Vyplývá to ze společného prohlášení, na kterém se dohodli ministři zemědělství a jejich zástupci na úterní schůzce v Bratislavě. Českou republiku na jednání zastupoval ministr zemědělství Marian Jurečka.
Byznysovou rubriku Hospodářských novin najdete také na Twitteru.
"Vyzýváme Evropskou komisi, aby připravila soubor opatření k zamezení dominantní ekonomické síly obchodních řetězců. Předběžné stanovisko žádáme od EK do konce roku 2015. Jsme toho názoru, že jen společný legislativní rámec, který bude schválen v celé EU, může vyřešit tento problém, který má každá ze zúčastněných sedmi zemí tohoto setkání na vlastním trhu," řekl slovenský ministr zemědělství Ľubomír Jahnátek, podle kterého jsou například marže obchodníků vysoké.
Jurečka prosazuje nastavení férových obchodních podmínek, aby obchodní řetězce netlačily malé a střední firmy produkující potraviny do prodeje výrobků pod své náklady. "Na jedné straně dáváme firmě peníze, na straně druhé řetězce svou politikou tyto peníze ze systému odsávají pryč neférovým a neetickým způsobem," řekl Jurečka v souvislosti s dotacemi na podporu zemědělců.
Opatření by podle Jurečky měla zajistit, aby se obchodní vztahy mezi dodavateli potravin a obchodními řetězci narovnaly. Připomněl, že EU již reguluje některé sektory, například telekomunikace či energetiku.
Němci se bojí síly obchodních řetězců. Čtyři největší ovládají 85 procent trhu - čtěte ZDE
Řetězce couvají z Orbánova Maďarska. Omezila se jim otevírací doba, platí větší daně - čtěte ZDE
Podle Jahnátka obchodní sítě zneužívají svého ekonomického postavení vůči zemědělcům a potravinářským podnikům. "Nelze dále akceptovat přístup, kdy jeden článek řetězce profituje na úkor ostatních subjektů. Současné výkupní ceny jednotlivých potravinářských komodit jsou tak nízké, že jsou často pod výrobními náklady," uvedl slovenský ministr.
Řekl také, že kroky k omezení síly obchodních řetězců by měly zahrnovat rovnoměrnější rozdělení marží mezi výrobce a prodejce potravin. "Struktura ceny bude muset být taková, aby i nižší články potravinového řetězce měly možnost přežít a rozvíjet se. Nemůže být vysoká marže na jedné straně na úkor ostatních partnerů," dodal.
Ministři sedmi členských států EU po schůzce ve slovenské metropoli také upozornili na údajnou byrokracii v souvislosti s poskytováním unijních dotací zemědělcům. "Žádáme zjednodušení kontrol, abychom nedávali další zátěž na samotného farmáře a aby prostředky bylo možné získat za jednodušších podmínek. Farmář je zatížen nejen novými typy kontrol, ale také novými evidencemi, které musí vést. Žádáme zjednodušení procesů," řekl Jahnátek.
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist