Před přechodem na jednotnou evropskou měnu je třeba vyřešit mnoho záležitostí. Omezit riziko rostoucí inflace, sladit ekonomické cykly Česka a eurozóny a zajistit dlouhodobě udržitelný vývoj veřejných financí. Na středeční konferenci Evropského fóra podnikání k zavedení eura to uvedl člen bankovní rady Vladimír Tomšík.
Hlavními riziky předčasného zavedení eura jsou podle Tomšíka rozdílné cenové úrovně ČR a zemí platících eurem, nesladěnost vývoje ekonomiky, malá schopnost rozpočtové politiky stabilizovat ekonomický vývoj a malá flexibilita trhu práce.
Hlavní obavy centrální banky podle Tomšíka pramení z faktu, že ČNB má za úkol udržovat cenovou stabilitu. "Cenová hladina v ČR ne zcela odpovídá úrovni HDP na obyvatele. Když přijdeme o měnovou politiku, budeme muset dohánět eurozónu jen přes inflaci, a ČNB si klade otázku, zda naplní svůj hlavní cíl," uvedl.
spravedlivá inflace
Naopak podle ekonoma ČSOB Tomáše Sedláčka je přijetí eura nezbytným krokem, protože česká ekonomika je bytostně závislá na obchodu se zahraničním a výkyvy kurzu koruny tento obchod komplikují a ničí exportéry. Navíc výhodou inflace oproti koruně je podle něj fakt, že se s ní nespekuluje. "Inflace je navíc spravedlivější, protože všechny podniky postihuje stejně," uvedl. Nárůst inflace by podle podle Mertlíka navíc nebyl tak výrazný. "Roční příspěvek k inflaci by mohl být tak dva procentní body, což znamená místo dvouprocentní inflace čtyřprocentní. Taková inflace za to stojí," uvedl.
V současnosti tak podle Mertlíka není žádný důvod odkládat vstup do eurozóny. "V letech 1999 až 2007 se česká ekonomika rychle přibližovala výkonnosti německé a evropské ekonomiky a dosáhla úrovně, která již nyní umožňuje úspěšnou hospodářskou a měnovou integraci do eurozóny," uvedl.
euro do tří let u všech sousedů
Česká republika zatím nemá stanoven termín přijetí eura. Podle předsedy Svazu průmyslu a dopravy Jaroslava Míla zveřejní vláda termín přechodu Česka na společnou evropskou měnu ještě do konce letošního roku. Pro co nejrychlejší stanovení termínu přijetí eura je také předseda Evropské komise José Barroso.
Jednotnou měnou by do tří let měli platit všichni sousedé Česka. V Německu a Rakousku se euro používá již několik let, Slovensko ho zavede od ledna příštího roku. Polsko minulou středu oznámilo, že chce přejít na euro v roce 2011. Ze zemí bývalého východního bloku už platí eurem Slovinsko, celkem ho nyní ze 27 států EU používá 15.
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist