V porovnání s předchozím měsícem tak v celé EU počet nezaměstnaných vzrostl v červnu o 246.000 lidí a v eurozóně o 158.000. Nárůst nezaměstnanosti je však daleko více patrný při meziročním srovnání. Od června 2008 do června letošního roku totiž v celé Evropské unii přišlo o práci více než pět milionů lidí a v eurozóně více než tři miliony lidí.
Nejhůře Španělsko
S nejvyšším počtem nezaměstnaných se potýká Španělsko, kde míra nezaměstnanosti činí 18,1 procenta a podle odhadů by na konci roku mohla dosáhnout i 20 procent. Tradičně špatně si vedou krizí těžce zasažené pobaltské státy. V Litvě nezaměstnanost činí 17,2 procenta a v Estonsku 17 procent.
V Česku v červnu nezaměstnanost byla 6,3 procenta, což je jeden z nejnižších ukazatelů v celé unii. Tato statistika se ale mírně liší od statistiky ministerstva práce a sociálních věcí, která je v Česku známější a ukazuje i vyšší nezaměstnanost. Jde totiž o odlišnou metodiku.
I tak se ale v EU najdou státy s nižší nezaměstnanosti, než má ČR. Nejlépe si přitom vedou Nizozemci, kde míra nezaměstnanosti činí 3,3 procenta a Rakušané se 4,4 procenta.
Situace v Česku
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist