Výdaje amerických spotřebitelů v červnu vzrostly o 0,4 procenta a zaznamenaly růst již druhý měsíc za sebou, přestože příjmy spotřebitelů se snížily o 1,3 procenta. Pokles příjmů byl nejvyšší od ledna 2005. Vyplývá to z údajů, které dnes zveřejnilo americké ministerstvo obchodu.

V květnu výdaje spotřebitelů, které se na ekonomické aktivitě USA podílejí zhruba 70 procenty, stouply po revizi o 0,1 procenta. Příjmy pak vzrostly o 1,3 procenta, zvýšily je jednorázové platby z vládního balíku na stimulaci ekonomiky.

Podle analytiků je zvýšení výdajů spotřebitelů pro ekonomiku dobrou zprávou. Pokud však budou příjmy i nadále klesat, bude těžké růst výdajů udržet.

Pokles úspor

Pokles příjmů se promítl i do snížení úspor. Podíl úspor na disponibilních příjmech klesl na 4,6 procenta z květnových 6,2 procenta. Hodnota úspor se v červnu snížila na ročně přepočtených 505 miliard USD (9,1 bilionu Kč), napsaly agentury AP a Reuters.

Hrubý domácí produkt USA podle předběžné zprávy klesl ve druhém čtvrtletí v přepočtu na celý rok o procento po propadu o 6,4 procenta za leden až březen. Pokles byl nižší, než se čekalo, americká ekonomika však poprvé od začátku záznamů v roce 1947 klesla již čtyři čtvrtletí za sebou.

Související
Newsletter

Byznys

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější z byznysu a finančních trhů?

Každý pátek od nás dostanete souhrn klíčových událostí doplněných o kontext. Autory jsou přední osobnosti Hospodářských novin: Jaroslav Mašek, Luděk Vainert, Milan Mikulka, Jana Klímová a Martin Ehl.

Přihlášením k newsletteru beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru