Inflace na Slovensku v červenci podruhé za sebou stoupla. Spotřebitelské ceny se meziročně zvýšily o 2,5 procenta po červnovém nárůstu o 2,4 procenta. Oznámil to ve středu statistický úřad. Analytici přitom počítali s poklesem inflace na 2,3 procenta.

Rychleji rostly podle statistiky ceny bydlení, vody, elektřiny, plynu a jiných paliv, a to o 9,5 procenta. Cely alkoholických nápojů a tabáku vzrostly o os¨m procent a ve zdravotnictví o 7,6 procenta.

Kromě toho se meziročně zvýšily i ceny poštovních a telekomunikačních služeb o 1,3 procenta. Snížily se v červnu naopak ceny dopravy o 7,8 procenta, potravin a nealkoholických nápojů o 2,8 procenta a vybavení pro domácnost.

Nízká inflace a udržení mírného tempa cenového růstu patřily ke klíčovým podmínkám přijetí Slovenska do eurozóny. Země platí eurem od začátku letošního roku. Loni tlačily inflaci vzhůru rekordní ceny ropy a drahé potraviny, v závěru roku však začala růst cen brzdit světová hospodářská krize.

V České republice meziroční tempo růstu spotřebitelských cen v červenci zpomalilo na 0,3 procenta z červnových 1,2 procenta. Inflace tak byla nejnižší od září 2003.

Inflace v Česku zažila zpomalení

V České republice inflace oproti stejnému období v loňském roce klesla na 0,3 procenta, což je nejnižší hodnota od září 2003. Ekonomové vidí důvod poklesu především ve vývoji cen potravin a plynu a podle nich je u svého minima. Někteří ovšem nevylučují v srpnu další pokles až k nule.

Celková hladina spotřebitelských cen klesla v červenci proti červnu o 0,4 procenta. Anaylitici předpokládali pokles meziroční inflace z předchozích 1,2 procenta na 0,5 procenta. Inflace klesla už v červnu meziročně z květnových 1,3 procenta na 1,2 procenta. Šlo o nejnižší meziroční růst od prosince 2003.

Na meziměsíční pokles spotřebitelských cen působilo zejména již šest měsíců trvající snižování cen v oddíle potraviny a nealkoholické nápoje, které v červenci dosáhlo 2,4 procenta. Pokles cen nastal u většiny druhů potravin. Nižší byly zejména ceny chleba o 3,5 procenta, běžného pečiva o 10,4 procenta, mléka, sýrů, ovoce. V oddíle bydlení klesly ceny zemního plynu o 6,3 procenta. Snižující vliv na cenový vývoj měl i pokles cen odívání o tři procenta a obuvi o 2,9 procenta hlavně v důsledku slev letního zboží. V oddíle pošty a telekomunikace došlo ke zlevnění roamingu.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist