Role dolaru jako uchovatele hodnoty je sporná, protože s touto měna je spojena vysoká míra rizika. Tvrdí to držitel Nobelovy ceny za ekonomii a profesor Kolumbijské univerzity Joseph Stiglitz.

"Je potřeba mít globální rezervní systém," uvedl na konferenci v Bangkoku a upozornil na to, že podpora ze zemí, jako je třeba Čína, by o tomto novém systému mohla zajistit řádnou diskuzi.

Dolar ztratil od srpna už 12 procent jak vůči euru, tak k jenu i dalším důležitým měnám. Rusko a Čína jako největší držitelé rezerv v zahraniční měně volají společně už delší dobu po nové světové měně, která by vystřídala dolar.

"Současný rezervní systém je ve fázi otřesů," řekl Stiglitz. "Dolar není dobrý uchovatel hodnoty a právě teď nejsou ani známky po tom, že by se měl nějak vrátit do původní silné pozice. Kdokoli se na dolar podívá, musí rozpoznat, že je v něm vysoký stupeň rizika," dodal.

Dolar navíc bude podle Stiglitze dál slábnout pod tlakem masivního pumpovaní peněz do ekonomiky, napsala agentura Bloomberg.

Sypání peněz spěje ke spekulačním bublinám

Chybu však Stiglitz nevidí jen v dolaru, ale i v celkové světové politice. Zákonodárci jak v USA, tak v Evropě podle Stiglitze doslova zaplavili globální ekonomiku finančními podporami, což může vést k vytvoření spekulačních bublin kvůli omezení investičních příležitostí.

Do toho všeho začala ještě zasahovat americká centrální banka (Fed), která nechala základní úrokovou sazbu beze změn v pásmu 0 až 0,25 procenta a nasypala do ekonomiky v posledním roce zhruba 1,1 bilionu dolarů. V Evropě centrální banka snížila úrokovou sazbu na rekordní jedno procento.

"Vzhledem k tomu, že se finanční rozvaha Fedu kvůli rostoucímu deficitu a dluhu absolutně rozhodila, lidé si začínají pokládat logickou otázku: Dojde v budoucnu k inflaci?" zauvažoval Stiglitz. Poté dodal, že v současnosti čelíme deflaci, ale v budoucnu musíme počítat s následky".

Stiglitzův postoj k situaci Spojených států je celkem kritický a podle něj kapitalismus amerického stylu selhal.