Meziroční inflace by se v srpnu měla podle analytiků udržet na svém minimu 0,3 procenta. V meziměsíčním srovnání by pak mohly ceny dokonce klesat. Inflaci ovlivnily levnější potraviny, proti tomu naopak stojí zdražení pohonných hmot. Nezaměstnanost by však kvůli pokračující krizi měla nadále růst na 8,5 až 8,6 procenta; nejhorší má ekonomika podle analytiků ovšem za sebou.

V následujících měsících by se přitom podle odhadů měla meziroční inflace přiblížit ještě více k nule, ke konci roku by pak měla opět začít růst a příští rok stoupnout až ke dvěma procentům. Data o inflaci zveřejní ČSÚ 9. září a data o nezaměstnanosti ministerstvo práce a sociálních věcí 8. září.

"Index spotřebitelských cen podle našeho odhadu v srpnu stagnoval bez výraznějších pohybů v jednotlivých skupinách zboží a služeb. Růst cen ropy zpátky k hranici 70 dolarů za barel vedl ke zdražení pohonných hmot. Protipólem byl další pokles cen potravin," uvedl hlavní ekonom Patria Finance David Marek.

Inflace na pomalé houpačce

Nejnižších hodnot by měla inflace podle hlavního analytika Generali PPF Asset Management Radomíra Jáče dosáhnout v září nebo říjnu. "Nicméně, poté začnou v meziročním srovnání působit proinflačně ceny potravin a pohonných hmot, což potáhne celkovou inflaci nahoru a letos v prosinci čekáme meziroční inflaci v oblasti jednoho procenta," uvedl. Nicméně deflace v ekonomicky škodlivém smyslu se podle Marka česká ekonomika obávat nemusí.

Odboráři razantní útok na zvýšení platů pro příští rok nechystají - čtěte ZDE

Experti: Ekonomické oživení již přišlo, ale na šampaňské je ještě brzo - čtěte ZDE

I podle analytičky Raiffeisenbank Heleny Horské může díky zlevnění plynu klesnout inflace v říjnu na nulu nebo ceny mohou dokonce klesnout. "Na konci roku by se ovšem opět měla inflace přiblížit k jednomu procentu a v roce 2010 směřovat k dvěma," řekla.

Trh práce pak podle analytika Komerční banky Miroslava Frayera nadále doplácí na ekonomickou recesi. "To nejvýraznější zhoršování ale pravděpodobně máme již za sebou," uvedl.

Nezaměstnanost nad 10 procent

Trend na trhu práce se ovšem podle analytika ČSOB Petra Dufka nemění a nedostatek zakázek bude podniky nutit k propouštění. "Dá se ovšem čekat, že rychlost propouštění bude ztrácet na síle. Nicméně obrat k lepšímu na obzoru rozhodně ještě vidět není," odhadl.

Stejný názor má i analytik UniCredit Bank Pavel Sobíšek, podle kterého vývoj na trhu práce potvrzuje, že největší skoky v nezaměstnanosti jsou již minulostí.

Nicméně vrchol nezaměstnanosti očekávají analytici na počátku příštího roku, kdy by mohla nezaměstnanost vystoupat podle některých odhadů i těsně nad 10procentní hranici.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist