Pražská burza na závěr týdne oslabila. Hlavní index PX ztratil 0,76 procenta na 1155,6 bodu. Nedařilo se především akciím developera ECM, Erste Bank a energetické firmy ČEZ. Naopak výrazné zisky si v pátek připsaly cenné papíry mediální CME, Komerční banky a tabákové firmy Philip Morris.

Podle Josefa Němého z investičního bankovnictví Komerční banky index PX po většinu pátečního obchodování stagnoval nebo mírně ztrácel. "Nakonec uzavřel oslabením, ke kterému došlo především díky poklesu v posledních minutách obchodování a v závěrečné aukci. Hlavní zásluhu na tom měl propad akcií Erste Bank," doplnil Němý. Akcie rakouské banky Erste dnes 3,81 procenta na 733 korun.

Energetická společnost ČEZ klesla o 0,33 procenta na 908 Kč. Cenné papíry telekomunikačního operátora Telefónica O2 odepsaly 0,68 procenta na 436 korun. Největší pokles akcií ovšem potkal developera ECM, který ztratil více než čtyři procenta na 370 Kč.

Pokles se nevyhnul ani akciím textilní společnosti Pegas Nonwovens, které sestoupily o 1,26 procenta na 469 korun. "Akcie Pegasu se poprvé obchodovaly bez práva na dividendu z loňského zisku. Pokles ceny akcií ovšem byl výrazně nižší než vyplácená dividenda a akcionáři společnosti tak nemohou být po dnešku nespokojení," doplnil Němý.

Naopak pokračováním růstu posledních dnů podle Němého opět zaujaly akcie mediální skupiny CME, která si polepšila o 6,61 procenta na 661 korun. Dařilo se také cenným papírům Komerční banky, které vzrostly o více než dvě procenta na 3550 Kč. Tabáková společnost Philip Morris posílila o 1,45 procenta na 8750 korun a petrochemický holding Unipetrol si připsal růst o 0,34 procenta na 147,50 Kč.

V systému pro nejlepší akcie SPAD byly uzavřeny obchody za více než 2,6 miliardy korun. Z okolních středoevropských trhů posílil jen budapešťský index BUX, který vzrostl o 0,38 procenta. Vídeňský ATX klesl o 1,33 procenta a varšavský WIG 20 ztratil 0,80 procenta.

Související
Newsletter

Byznys

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější z byznysu a finančních trhů?

Každý pátek od nás dostanete souhrn klíčových událostí doplněných o kontext. Autory jsou přední osobnosti Hospodářských novin: Jaroslav Mašek, Luděk Vainert, Milan Mikulka, Jana Klímová a Martin Ehl.

Přihlášením k newsletteru beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru