Čínská ekonomika pokračuje v solidním růstu. Za prvních devět měsíců roku se hrubý domácí produkt země meziročně zvýšil o více než sedm procent. Na tiskové konferenci to v pondělí uvedl představitel státní komise pro rozvoj a reformy.

Dodal, že Čína má potíže dosáhnout vládního cíle, aby se hrubý domácí produkt země zvýšil o osm procent za celý rok. V prvním pololetí se výkon čínské ekonomiky zvýšil o 7,1 procenta.

Čína se přitom snaží tlumit nadměrné průmyslové kapacity a omezuje investice, aby nebyly zbytečné. Úspěch této poslední iniciativy se ale nedá zaručit, protože představitelé lokální správy běžně ignorují nařízení z Pekingu.

Brždění investic

Oficiální statistiky HDP za leden až září a třetí čtvrtletí zveřejní čínské úřady až ve čtvrtek. Ekonomové v anketě agentury Reuters odhadují, že se HDP Číny za třetí čtvrtletí meziročně zvýšil o 8,9 procenta.

Vláda by ráda brzdila rozvoj šesti sektorů, a to produkci oceli, cementu, skleněných tabulí, uhelné chemie, polysilikonů a výrobu zařízení pro větrnou energetiku. Kabinet se chystá regulovat tyto sektory tím, že nebude dávat souhlas k novým investicím do těchto oborů a bankám nedovolí je financovat, napsala agentura Reuters.