Ještě nikdy v historii se unce zlata neprodávala za 1100 dolarů. Poprvé k tomu došlo v pátek.Tento růst se však nezastavil a v pondělí zlato posunulo svoje historické maximum na 1110 dolarů za troyskou unci (31,10 gramu), když nahoru ceny drahého kovu poslal slábnoucí kurz dolaru.Ten v pondělí dočasně prolomil kurs 1,50USD/EUR.

Zlato se tak stává fenoménem letošního roku. Na jaře začalo zdražovat podobně jako akcie. Na rozdíl od akcií se však růst jeho ceny nezastavil. Zlato totiž nenakupují jen vyděšení investoři, kteří v něm v době nejistoty na trzích hledají bezpečí, ale také centrální banky. Ty zase straší oslabující dolar.

Zlato vyhnala minulý týden na rekord Indie nákupem 200 tun žlutého kovu za 6,8 miliardy dolarů. Jenže není sama. Čína před několika měsíci oznámila, že zdvojnásobila své zlaté rezervy a stala se tak pátým největším světovým držitelem zlata.

Celý svět zvyšuje zlaté rezervy

Podle informací britského listu Financial Times začaly své zlaté rezervy zvyšovat také Rusko, Venezuela, Mexiko nebo Filipíny. Zcela se tak mění trend chování centrálních bank. Ty totiž až dosud své zlaté rezervy vyprodávaly a jejich hlavním rezervním aktivem se staly americké státní dluhopisy. Za posledních dvacet let tak klesl poměr zlata v rezervách centrálních bank po celém světě z 32,7 procenta na historické minimum 10,3 procenta.

Jenže s tím, jak centrální banky v Asii začaly zlato nakupovat a ty evropské zpomalily své výprodeje, se situace mění. To je pro investory důležitá zpráva. Jednak samy centrální banky vytvářejí poptávku po zlatě, jednak svým chováním inspirují i další investory, kteří svými nákupy poženou ceny zlata nahoru.

Investoři ostatně mají podobnou motivaci jako centrální banky - tedy ochránit se před klesajícím kurzem dolaru a možnou inflací. V době hospodářského útlumu, kdy je inflace blízko nule, by se sice obavy z růstu cen v ekonomice mohly zdát přehnané, jenže řada ekonomů argumentuje tím, že inflaci způsobí miliardy, které státy nalily do ekonomiky jako finanční pomoc v době krize.

Zlatý trend

Podíl zlata ve světových rezervách centrálních bank

V roce 1989

32,7%
0,25 P.B

V roce 2009

10,3%
pokles -22,4%

Prudký růst ceny zlata, které od začátku roku podražilo skoro o čtvrtinu, tak nemusí být u konce. Naopak. "Poptávka investorů, která v minulém týdnu pomohla cenám ropy, zlata či mědi k dalšímu růstu, bude pokračovat. Jde o trend, při němž budou investice dále plynout z akcií a dluhopisů do komodit a kovů," říká analytička banky Barclays Amrita Sen. Minulý měsíc nalili investoři do komodit celkem 2,2 miliardy dolarů. Sázejí přitom na další růst cen komodit nejvíce od července 2008. Vyplývá to ze statistik o nákupu futures, které kopírují růst ceny zlata.

Dopad růstu ceny žlutého kovu neminul ani Česko. Tuzemské banky vesměs registrují vyšší zájem o nákup zlata nebo cenných papírů, které jsou na cenu zlata navázány. "U brokerjetu České spořitelny, jehož prostřednictvím obchodují naši klienti s cennými papíry, rostou objemy obchodů s futures na zlato. V posledním měsíci činil nárůst 30 procent," řekla HN Hana Trhoňová z tiskového odboru České spořitelny. "Zájem je mírně vyšší, než jsme čekali," potvrzuje i Petr Slabý, šéf privátního bankovnictví Komerční banky, která letos v Česku spustila prodej zlatých cihel.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist