Rusko varovalo Evropskou unii před možným přerušením dodávek ropy přes Ukrajinu na Slovensko, do Česka a Maďarska. Informovalo o tom Rádio Česko, spekulaci následně potvrdil slovenský Úřad vlády s odvoláním na dopis od Evropské komise.

 

"V dopise obdržela vláda oficiální informaci o tom, že ruský ministr energetiky v rámci dohodnutého systému včasného varování oznámil možnost přerušení dodávek ropy do tří členských zemí EU," uvedl tiskový a informační servis Úřadu vlády.

Zásoby na sto dnů

Zatímco s dodávkami plynu z Ruska by tuto zimu neměly být problémy, situace se komplikuje s ropou dodávanou přes Ukrajinu. "Veškeré indicie hovoří o tom, že dodávky plynu by v lednu neměly být přerušeny. U ropy to ovšem tak příznivé není," řekl rádiu náměstek ministerstva průmyslu a obchodu Tomáš Hüner.

Podle Hünera je Česko na možnost, že by ropovod Družba "vyschl", připraveno. "Máme výhodu, že máme alternativní cesty, jak k nám ropu dopravit. Výpadky ropy, i kdyby Družba (ruský ropovod) zcela vyschla, by z hlediska objemu dodávek pro Českou republiku neměla mít dopad. Máme také státní rezervy na více než 90 dnů, takže celou zimu bychom zvládli bez problémů. Později by to už bylo na úkor ceny, protože podobně jako v roce 2008 by se většina ropy dodávala přes Ingolstadt (ropovod IKL z Německa), což je dražší než přes ropovod Družba," řekl Hüner.

"Česká republika má v současnosti zásoby ropy a ropných produktů na 101 dní," řekl Petr Holoubek ze Správy státních hmotných rezerv. Samotná ropa se na zásobách podílí z poloviny.

Ruský provozovatel ropovodů Transněfť obvinil ukrajinské politiky, že stanovili nepřijatelné podmínky pro tranzit ropy přes ukrajinský přístav Južny. Pokud nebude rychle dosažena dohoda o tranzitu, hodlá přerušit dodávky touto cestou.


Prezident Transněfti Nikolaj Tokarev řekl agentuře Reuters, že Ukrajina požádala Rusko, aby zaplatilo vyšší částku za tranzit ropy a zvýšila i požadavky týkající se minimálně garance přepraveného objemu ropy. Tyto podmínky však podle něj nelze přijmout.

 

"Proces (vyjednávání) pokračuje a doufám, že ho vyřešíme do Nového roku. Ale pokud budou trvat na svých podmínkách, budeme také přehodnocovat možnosti dodávek," uvedl Tokarev. Při dotazu na důvod sporu uvedl, že se jedná čistě o politický problém způsobený Ukrajinou.

Agentura Reuters již minulý týden s odvoláním na obchodní zdroje uvedla, že Rusko zrušilo plány na na lednový vývoz ropy přes ukrajinský přístav Južny. Přerušení tranzitu by se dotklo zhruba půl milionu tun ropy, pro kterou by se musela najít jiná cesta přepravy.

Tranzit ropy přes ukrajinský přístav není příliš velký, ale je velmi důležitý pro oblast Středomoří. Južny je posledním ukrajinským přístavem, který využívá Rusko pro tranzit ropy na Západ. V letošním roce Rusko zastavilo přepravu ropy přes další ukrajinský přístav, Oděsa. V roce 2008 bylo přes Oděsu a Južny přepraveno 15 milionů tun ruské ropy, což odpovídá zhruba roční spotřebě velké rafinerie.

Transněfť je monopolním provozovatelem sítě ropovodů v Rusku. Vlastní většinu ropovodů a produktovodů v Rusku a je největším provozovatelem ropovodů na světě. Prostřednictvím jeho ropovodů proudí většina ropy do Evropy. Rusko je druhým největším vývozcem ropy na světě po Saúdské Arábii.

Neshody Moskvy a Kyjeva kolem plateb a cen zastavily na začátku letošního roku cestu ruského plynu přes Ukrajinu do Evropy a zkomplikovaly zásobování hlavně balkánských zemí, ale třeba i Slovenska. Kvůli sporům se ocitly na vrcholu zimy bez tepla miliony evropských domácností. Narušení dodávek plynu způsobilo újmu rovněž evropskému průmyslu.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist