Těžba ropy v Rusku se loni zvýšila na nový rekord v novodobé historii země. Rusko se tak z hlediska těžby ropy vrací na růstovou dráhu, kterou přerušilo v roce 2008. Tehdy se denní těžba snížila na zhruba 9,78 milionu z 9,87 milionu barelů v roce 2007. Byl to zároveň první pokles objemu těžby po deseti letech. Předběžné údaje ukazují, že v průměru se v Rusku loni těžilo 9,925 milionu barelů ropy denně, což je asi o 1,5 procenta více než v roce 2008.
Rusko je největším producentem ropy na světě a s dalším růstem těžby počítá i v letošním roce.
Rusko a Ukrajina se začaly hádat i o ropu. Slovensko z toho ale strach nemá - čtěte ZDE
Historický rekord: Rusko těží deset milionů barelů ropy denně - čtěte ZDE
Loňský návrat k růstu těžby ropy lze přitom považovat za překvapivý. Na konci roku 2008 totiž analytici většinou předpovídali, že pokles těžby bude pokračovat, a to hlavně kvůli slabším investicím do rozvoje nových polí. Důvodem k pesimistickým předpovědím byl tehdy i fakt, že se prudce snižovaly ceny ropy.
V průběhu loňského roku se ale ceny ropy zotavily a vyšplhaly se až k 80 dolarům za barel, zatímco začátkem roku se pohybovaly kolem 40 dolarů a přechodně klesly ještě níže. Největší ruské těžební firmy v čele se společností Rosněfť tak urychlily rozvoj nových polí na východě Sibiře, aby zajistily surovinu pro první ruský ropovod k pobřeží Pacifiku. Těžba tak nakonec překonala původní odhady.
Analytici: Rusko letos zvýší objem těžby o 1,1 procenta
Analytici nyní předpokládají, že v letošním roce by Rusko mohlo objem těžby ropy zvýšit asi o 1,1 procenta. Spoléhají přitom právě na nová pole v oblasti východní Sibiře, která by měla pomoci vyrovnat pokles těžby ve starších polích více na západ. Důležitost východosibiřských polí tak patrně dál poroste.
Rusko v současné době těží více ropy než Saúdská Arábie, která je tradičně největším světovým producentem této suroviny. Saúdové ale nyní záměrně těží méně ropy, neboť Organizace zemí vyvážejících ropu (OPEC), již jsou hlavním představitelem, si zhruba před rokem odsouhlasila snížení těžby, aby vyrovnala pokles poptávky v důsledku hospodářské krize.
Rusko není členem kartelu OPEC, loňský růst cen ropy mu ale pomohl zvýšit podíl na celosvětovém trhu v zásobování touto surovinou. Země také obnovila průzkum nalezišť v některých oblastech a prospěch měla i z devalvace rublu ze začátku roku 2009. Díky tomu mohly tamní těžební firmy snížit náklady.
Vývoz ropy, kterou Rusko přepravuje svou rozsáhlou sítí ropovodů, loni v prosinci v průměru dosahoval 4,28 milionu barelů denně. V celoročním průměru tak denní vývoz činil asi 4,24 milionu barelů. V roce 2008 průměr dosahoval 4,19 milionu barelů ropy denně, loňský vývoz se ale ještě na rekord nevrátil. V roce 2007 země soustavou ropovodů vyvážela asi 4,43 milionu barelů ropy denně.
Zásobování Evropy Rusko sníží
Odborníci předpokládají, že objem vývozu se bude v nadcházejících letech držet na zhruba stejných úrovních. Rusko totiž modernizuje rafinerie, aby byly schopny zpracovávat větší objemy ropy. Cílem je doma vyrobit větší objemy ropných produktů a ty pak vyvážet.
Během příštího roku by měl nabýt na významu terminál Kozmino, který Rusko vybudovalo na Dálném východě a přes který chce dodávat více ropy do asijských zemí. Naopak zásobování Evropy chce Rusko snížit.
Odvětví těžby ropy a zemního plynu je pro Rusko životně důležité. Daně, které firmy z tohoto sektoru platí, plní ruský státní rozpočet z více než 60 procent. Vláda patrně tomuto sektoru žádné další daňové úlevy už neposkytne, nikdo ale nepočítá ani s jejich zvýšením. Díky loňskému růstu cen ropy a vyšším daňovým příjmům se tento sektor postaral o to, že Rusko přečkalo finanční krizi bez vážnějších problémů.
Z hlediska těžby a vývozu ropy bude Rusko do budoucna patrně více závislé na nalezištích ve východní Sibiři. Známkou rostoucí důležitosti této oblasti je i to, že vláda od loňského prosince zavedla nulové vývozní clo pro 13 polí v této oblasti.
Klíčové pole: Sibiř
Analytici investiční banky JPMorgan předpovídají, že oblast východní Sibiře se bude v letošním roce na celkovém objemu těžby v Rusku podílet asi z 2,3 procenta. Loni to bylo zhruba 1,1 procenta. Šéf největší ruské těžební společnosti Rosněfť Sergej Bogdančikov si myslí, že těžba v jeho podniku se letos zvýší o čtyři až pět procent.
Hlavním úkolem, s nimž se Rusko bude muset nyní vypořádat, je podle analytiků zajistit náhradu za vyčerpaná pole na západě Sibiře. Tato oblast byla pro Rusko v posledních 30 letech z hlediska těžby ropy a plynu naprosto klíčová.
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist