Proč krize vznikla

Krize vznikla z "bubliny" rozsáhlých nákupů nemovitostí a prudkého růstu jejich cen, a k boomu silně přispěly finanční inovace, zejména sekuritizace čili převody hypoték na cenné papíry.

Samu bublinu však podle řady ekonomů podněcovali a přiživovali přední politici v Kongresu důraznou podporou politiky "dostupnosti bydlení" pro co nejvíce lidí. Díky sekuritizaci a politické podpoře vlastního bydlení pro chudší vrstvy vznikl rozsáhlý trh podstandardních "subprime" hypoték, který byl jádrem hypoteční krize, z níž se vyvinula globální finanční krize.

K horečce na trhu nemovitostí podle velké části ekonomů přispěly i rekordně nízké úrokové sazby, třebaže dnešní šéf americké centrální banky Ben Bernanke to popírá. Velkým problémem byla i neadekvátní globální i národní regulace bankovního sektoru.

Americká komise pro vyšetřování finanční krize začala zpovídat šéfy největších bank z Wall Street, aby zjistila příčiny vzniku poslední hluboké krize a navrhla opatření, která by tomu napříště mohla zabránit.

Šéfové předních amerických bank Goldman Sachs, JPMorgan Chase, Bank of America a Morgan Stanley na prvním slyšení komise bránili politiku lukrativního odměňování zaměstnanců bank, omlouvali se však za minulé chyby a praktiky a připouštěli nutnost regulačních změn.

Předseda komise Phil Angelides na slyšení prohlásil, že jeho orgán bude pořádat slyšení po celý letošní rok a pozve si k výpovědím pod přísahou stovky lidí. Poukázal na rostoucí rozhořčení veřejnosti nad platy bankéřů a nákladnými sanacemi bank z peněz daňových poplatníků. "Lidé jsou rozhněvaní a mají na to právo," řekl Angelides.

Nejsilnějšímu tlaku čelil Lloyd Blankfein, šéf vysoce vlivné banky Goldman Sachs. Angelides se jej zeptal, jak je možné, že banka nabízela investorům údajně vysoce bezpečné cenné papíry kryté podstandardními hypotékami, a zároveň je hromadně prodávala "nakrátko", čímž sázela na brzký pád jejich hodnoty.

Zaměstnance odměňujeme přiměřeně, hájí se banky 

"Zní mi to trochu, jako kdybych prodal auto s vadnými brzdami a pak si na jeho kupce koupil životní pojistku. Nezdá se mi, že by to bylo něco, co podporuje důvěru na trhu," namítal Angelides. Blankfein se ve vzrušené diskusi hájil tím, že to banka dělala ve prospěch standardních profesionálních investorů, kteří podobné nástroje požadují ještě dnes.

Šéf JPMorgan Chase Jamie Dimon komisi řekl, že rozhořčení nad vysokými prémiemi bankéřů je možná legitimní, nynější odměňovací praktiky své banky však označil za "přiměřené". Upozornil, že většina zaměstnanců jeho banky souhlasila za loňský rok s "výrazným snížením kompenzací", a dodal, že JPMorgan hodlá i nadále platit zaměstnance sice "odpovědně", avšak tak, aby byla schopna přitahovat nejlepší talenty.

Také šéf Bank of America Brian Moynihan se obecně přihlásil k chybám a škodám, dodal však, že "velká většina našich zaměstnanců v krizi nesehrála žádnou roli a nezaslouží si být trestána nižšími odměnami". Sdělil, že díky splacení vládní pomoci bude moci banka letošní mzdy a odměny zvýšit, zůstanou však pod úrovní před krizí.

Bankéři, kteří u dlouhého stolu před desetičlennou komisí seděli, vesměs zaujali postoj "chyby se staly". Předkrizové praktiky hájili jako produkt své doby a slíbili, že příště se podobných chyb vyvarují.

"Snědli jsme, co jsme si uvařili a zadusili se tím"  

Dimon na otázku, co by dnes dělal jinak, se pozastavil nad tím, "jak nám mohlo uniknout, že ceny nemovitostí nepůjdou nahoru věčně". "Snědli jsme, co jsme si uvařili a zadusili se tím," řekl šéf Morgan Stanley John Mack, který zdůraznil, že jeho banka změnila praxi odměňování, aby eliminovala přehnané riskování zaměstnanců.

Výpadky v úsudku ohledně některých praktik, které vedly ke krizi, přiznal i šéf Goldman Sachs. "Šli jsme každou noc spát s většími riziky, než by jakýkoli zodpovědný manažer chtěl mít," řekl.

Bankéři vesměs podpořili přísnější dohled a regulaci, avšak varovali před tím, aby se zašlo příliš daleko. Posuzovat banku z hlediska toho, jak je veliká, jak to zvažuje nyní Kongres, označili za pochybné.

"Řešení není omezovat velikost finančních firem. Potřebujeme regulační systém, který umožní pád i největších bank, avšak tak, že to neohrozí daňové poplatníky ani celou ekonomiku," řekl Dimon. Blankfein upozornil, že systém musí být uspořádán tak, aby rychlou stabilizaci systémově významných institucí zajišťoval spíše soukromý kapitál než vláda.

Komise, která zahrnuje zástupce obou hlavních politických stran, by měla zveřejnit své poznatky 15. prosince. Kongres ji pověřil, aby zkoumala 22 významných aspektů od vlivu měnové politiky po dopad úvěrových standardů na odměňovací struktury bank.

Snahou komise bude dosáhnout podobného výsledku jako její vzor, Pecorova komise, která v letech 1933-34 vyšetřovala krach na Wall Street a pády bank za Velké hospodářské krize od roku 1929. Výsledkem její práce bylo vytvoření americké Komise pro cenné papíry a burzy.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist