Nejvyšší počet nebezpečných webových stránek hostují navzdory všeobecnému přesvědčení servery ve Spojených státech amerických, tedy nikoli v zemích, jako je například Čína. Vyplývá to z výzkumné studie antivirové společnosti AVG Technologies.
Výzkum zjistil, že 44 procent nebezpečných nebo škodlivých serverů pochází právě z USA, druhé a třetí místo patří Německu a Číně. Každá z těchto zemí se podílí na hostování škodlivých serverů pouhými pěti procenty. Ve Spojených státech zaznamenal výzkum AVG celkem 4 600 míst výskytu podvodných webových stránek.
„Výsledky této studie boří mýtus, že se škodlivý kód vyskytuje především v zemích bez dostatečných zákonů pro potírání elektronické kriminality,“ řekl technický ředitel společnosti AVG Technologies Karel Obluk.
Postupy škůdců obtížně odhalitelné
Studie vychází z analýzy hrozeb, hlášených celosvětově více než 110 miliony uživateli aplikací AVG LinkScanner za posledních šest měsíců. Výzkum poukazuje na nárůst výskytu těchto stránek, které míří přímým směrem ke koncovému uživateli.
„Naše závěry dokazují mnohem vyšší výskyt nežádoucího obsahu na internetových serverech v USA, než v Asii nebo ve východní Evropě. Je to zřejmé od dob, kdy se Spojené státy staly primárním cílem kybernetického zločinu. V USA je velmi rozvinutá internetová infrastruktura, která umožňuje vysokou přístupnost a finanční nenáročnost tvorby všech potenciálních hrozeb. Mnohem více alarmující je však velmi rychle rostoucí počet napadených serverů v posledních šesti měsících. Postupy současných tvůrců škodlivého kódu jsou obtížně odhalitelné, tudíž průměrný uživatel netuší, zda stránka slouží škodlivému softwaru či ne. Webová ochrana v reálném čase je proto nezbytná,“ dodal Obluk.
Weby se zaměřují obvykle na krádeže vstupních hesel do online bankovních účtů, kreditních karet, osobních údajů a hesel do sociálních sítí. Řada těchto infikovaných webových stránek je navíc legitimních, ale zneužitých hackery.
„Ještě důležitější je skutečnost, že v posledních šesti měsících bylo průměrně 50 procent domén, umístěných na zmíněných serverech, hostiteli škodlivého softwaru pouze jeden den či dokonce méně. Nestálá struktura pak ztěžuje jeho odhalení a zařazení do ochranných databází pro uživatele,“ dodává na závěr Karel Obluk.
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist