Praha zatím nebude mít svojí virtuální encyklopedii. Náměstek pražského primátora Milan Richter (ODS) totiž ze čtvrtečního jednání zastupitelstva stáhl návrh na vytvoření multimediální internetové encyklopedie o Pražské památkové rezervaci.

Projekt měl sice letos podle Richtrova návrhu spolknout „jen“ 137 milionů korun, ale jak server iHNed.cz již v pondělí upozornil, šlo jen o první etapu, v níž měla být zmapována pouze třetina z 1300 historických objektů pražské památkové zóny. A kolik by celý projekt skutečně stál je tak ve hvězdách.

Hrozí další OpenCard?

Kvůli encyklopedii se již rozhořel ostrý spor na pondělním finančním výboru zastupitelstva, který odmítl projekt podpořit. A především opoziční zastupitelé se obávali, že se digitální encyklopedie stane další „opencard“, která spolyká stamiliony.

A Richter ani nebyl schopen odpověďět na otázku, kolik bude celkem projekt stát a jaký je jeho výhledový plán. „Ten projekt se má rozvíjet, ta částka není konečná,“ uvedl pouze s tím, že vše zveřejní ve čtvrtek na jednání zastupitelstva.

To však neudělal a návrh stáhl. A oznámil také, že zastaví tendr na zhotovitele této encyklopedie, který město vyhlásilo loni v listopadu a do něhož se přihlásili dva uchazeči.

Pražskou wi-fi využijí školy

Zastupitelstvo naopak schválilo další Richterův plán: a to aby pražskou wifi síť v budoucnu využívaly školy a další městské budovy a instituce. Síť, do níž město již "napumpovalo" 150 milionů korun a zhruba stejnou částku se ještě zavázalo provozovateli ICZ zaplatit, totiž dosud prakticky nefunguje. Lze se na ni připojit jen velmi omezeně a navíc pouze na stránky magistrátu.

Proti tomu, aby síť byla veřejná, totiž úspěšně u Evropské komise protestovali provozovatelé komerčního připojení.

Richter současně oznámil, že se sníží náklady na provoz sítě a město tak ušetří šedesát milionů. Navíc prý bude možný přístup na internet v plném rozsahu a ne jen na některé vybrané stránky veřejných institucí jako dosud. „Pokud bude síť fungovat jen v objektech města, tak s Evropskou komisí nebudeme mít problém,“ dodal.

ODS chce klid na kampaň, zrušila do léta jednání

Již dopoledne zastupitelstvo rozhodlo, že v Praze ještě letos skončí papírové tramvajenky a každý tak bude muset mít kritizovanou OpenCard. Dalším bodem jednání měly být změny územního plánu či protikorupční strategie z pera bývalé náměstkyně primátora Markéty Reedové, ale již nic z toho se nestihlo.

Po přestávce totiž nepřišla drtivá většina členů ODS, která má v sedmdesátičlenném sboru 42 křesel, a zastupitelstvo tak bylo neusnášeníschopné.

Proti tomu ostře protestovala opozice: Rada města, kterou jednobarevně ovládá ODS, totiž již dříve rozhodla, že kvůli nastávajícím volbám zruší i dubnové a květnové zasedání a zastupitelstvo se tak sejde až v červnu.

"Je až neuvěřitelné, co si ODS v Praze dovolí. Nejen že zrušili dubnové a květnové zastupitelstvo, ale dnes prostě po obědě již nepřišli na jednání. Neumím si představit, kam až samolibost a neúcta ODS může vést," konstatoval zastupitel Petr Hulinský (ČSSD).

"Mít většinu a obstruovat vlastní zasedání, to vejde do dějin," shodli se zastupitelé Karel Březina (ČSSD) a Markéta Reedová (VV). "Myslíme, že je to nekorektní. Řada lidí nebude moct přijít. Občané se také o jednání včas nedozví," poznamenal Jiří Witzany (SNK ED).

Pražský primátor Pavel Bém (ODS) připustil, že část členů strany zřejmě odešla na výkonnou radu. "Nedělejme ale z komára velblouda. Sejdeme se v pátek," řekl.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist