GRAFIKA: Největší sluneční elektrárny
 
ZVĚTŠIT GRAFIKU

Energetický regulační úřad bude moci v budoucnu měnit cenu elektřiny ze slunečních zdrojů meziročně o víc než pět procent. Umožňuje to novela zákona, kterou ve středu schválili senátoři a poslali prezidentovi. Zákon má zabránit spekulativním investicím do fotovoltaiky a žádostem o připojení do rozvodné sítě. Úřad bude moci nové pravidlo poprvé použít u zdrojů uvedených do provozu v příštím roce.

Úřad teď může meziročně hýbat s výkupními cenami za elektřinu z obnovitelných zdrojů pro nová zařízení nejvýše o pět procent. Vláda navrhla, aby ERÚ mohl snižovat výkupní ceny i nad tuto hranici v případech, pokud by návratnost investice do takového zdroje byla kratší než 11 let. Sněmovna i Senát schválily návrh v původní vládní podobě, ačkoli třeba sněmovní hospodářský výbor navrhoval možnost zlevňovat proud až o čtvrtinu.

Stát podporuje fotovoltaiku tím, že stanovil vyšší výkupní ceny než z jiných zdrojů. Současně s tím nastal ale prudký pokles cen fotovoltaických zdrojů, což zvýšilo jejich atraktivitu pro investory. Rychlý nárůst výrobních kapacit obnovitelných zdrojů vyvolal obavy energetiků, zda rozvodná síť je schopna takové množství elektřiny pojmout.

Předseda ERÚ Josef Fiřt již dříve řekl, že novela žádným způsobem nerozšiřuje pravomoci úřadu."Je tím odstraněna jenom nemožnost reagovat na stav, který na trhu může nastat, jako tomu bylo u fotovoltaiky," uvedl.

Senátoři novelu podpořili i kritizovali

Česká fotovoltaická průmyslová asociace (CZEPHO) rozhodnutí Senátu přivítala, novela však podle ní nestanovuje jasná pravidla a současná situace zůstává pro zainteresované subjekty nepřehledná a nejistá. "Považujeme proto nyní za prioritu stanovit jasná pravidla pro výpočet návratnosti ERÚ, aby všichni investoři přesně věděli, jaké podmínky lze v následujících letech očekávat a mohli své projekty s dostatečným předstihem plánovat," uvedl předseda představenstva CZEPHO Jaromír Řehák.

Vystupující senátoři napříč stranami novelu podporovali a současný stav podpory elektřiny z obnovitelných zdrojů kritizovali. "Včera bylo pozdě," řekl Tomáš Jirsa (ODS). "Podle mého názoru jde o velký tunel," tvrdí Vladimír Dryml (ČSSD). Senátor a starosta Božího Daru Jan Horník varoval, že u menšího hotelu se 40 lůžky by elektřina po dokončení všech plánovaných fotovoltaických zdrojů podražila o desítky tisíc korun. Jiří Čunek (KDU-ČSL) novelu také podpořil, upozornil však, že i ona obsahuje chyby. Podle něj například dává zvolená formulace ERÚ rozsáhlou moc určovat, jaká je návratnost investice do solárních panelů.