Zhruba třetina ze 175 bank, které působí na Ukrajině, bude v letošním roce potřebovat kapitálovou injekci v celkové hodnotě asi 40 miliard hřiven (zhruba pět miliard USD; přes 101 miliard Kč). Ukazují to výsledky zátěžových zkoušek, které ve středu zveřejnila tamní centrální banka.

"Zátěžové zkoušky jsme dokončili 1. července. Ukázaly, že 61 bank potřebuje nový kapitál v objemu 40 miliard hřiven," řekl podle agentury Reuters viceguvernér centrální banky Vasyl Pasičnyk. "Všechny banky už předložily návrh, jak budou situaci řešit. Nemáme žádných pochyb o tom, že si s tím banky neporadí," dodal.

Banky podle Pasičnyka slíbily, že asi 30 miliard hřiven dostanou hotově od svých akcionářů, nebo si je zajistí na trhu. Zbylou část kapitalizace vyřeší přesuny v aktivech. "K budoucím rizikům jsme zaujali tvrdý přístup a v úvahu jsme vzali i možnost druhé vlny krize," řekl.

Ukrajina loni zestátnila tři velké finanční domy a další banku nechala zavřít. Vedlo ji k tomu citelné zhoršení kvality aktiv a dopady devalvace hřivny na konci roku 2008. Hodnota ukrajinské měny se snížila o více než 60 procent.

 

Související
Newsletter

Byznys

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější z byznysu a finančních trhů?

Každý pátek od nás dostanete souhrn klíčových událostí doplněných o kontext. Autory jsou přední osobnosti Hospodářských novin: Jaroslav Mašek, Luděk Vainert, Milan Mikulka, Jana Klímová a Martin Ehl.

Přihlášením k newsletteru beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru