Bernard Madoff
Americký finančník zpronevěřil až 65 miliard dolarů (1,2 bilionu korun), když jeho investiční společnost neinvestovala peníze od nových klientů, ale použila je na výplaty výnosů klientů předchozích. Za podvod typu "letadlo" dostal Madoff loni trest 150 let vězení.
Manažeři banky BCII
Bankovní podvod stál v roce 1991 za krachem lucemburské banky BCII. Manažeři ji připravili o 10 miliard dolarů (178 miliard korun). V kauze byl odsouzen mj. pákistánský magnát Abbás Gokal.
Jerome Kerviel
Ztrátu přes 4,9 miliardy eur způsobil francouzské bankovní skupině Société Générale, která vlastní Komerční banku, makléř Kerviel, který prováděl řadu neautorizovaných finančních transakcí. V lednu 2008 ho banka propustila a podala na něj žalobu. Dnes si vyslechne verdikt.
Brian Hunter
Proslulý obchodník společnosti Amaranth Advisors sázkami na ceny zemního plynu prodělal v roce 2006 tomuto hedgeovému fondu 6,4 miliardy dolarů (114 miliard korun). Ta později zkrachovala.
Jasuo Hamanaka
Japonec nepodařenými transakcemi na trhu s mědí prodělal v letech 1986 - 1996 společnosti Sumitomo 2,6 miliardy dolarů (46 miliard korun). Hamanaka byl přezdíván "Pan pět procent", protože jeho tým v dobách podvodů ovládal pět procent světového obchodu s mědí. Hamanaka byl za podvody odsouzen na osm let.
Soud v Paříži má dnes rozhodnout, zda potrestá bývalého makléře francouzské banky Société Générale Jeroma Kerviela (33).
Ten podle obžaloby připravil banku svými nepovolenými spekulacemi celkem o 4,9 miliardy eur (zhruba 120 miliard korun). Za vinu se mu klade, že se během obchodování s cennými papíry dopustil zpronevěry a falšování dokumentů a překročil své pravomoci.
Prokuratura žádá pětiletý trest, experti však tipují čtyři roky za mřížemi a pokutu ve výši 375 tisíc eur.
Bývalý makléř si vyslechne rozsudek necelé čtyři měsíce poté, co stanul před pařížským soudem. Žaloba byla podána v lednu 2008, kdy banka odhalila makléřovy činy.
Klíčové očištění pro SoGé?
Verdikt soudu bude klíčový pro banku Société Générale, která se po provalení skandálu pokoušela očistit své jméno a veškerou odpovědnost svalovala jen na samotného Jeroma Kerviela. Aféra tehdy značně podlomila ekonomickou pozici a pověst banky. Přispěla i k pozdějšímu odchodu jejího ředitele Daniela Boutona.
Bývalý makléř Kerviel (dnes technologický konzultant) se letos v červnu u soudu bránil, že jeho aktivity mohlo vedení banky sledovat a vědělo o nich.
Řekl rovněž, že dokud na podezřelých transakcích vydělával, vedení Société Générale jeho postupy tolerovalo. Teprve poté, co jí způsobil ztrátu až pět miliard eur, zažalovala ho banka za nepovolené operace a porušení interních předpisů, hájil se Kerviel.
K odkrytí podivných operací došlo v lednu 2008. Tedy osm měsíců před tím, než zbankrotovala americká investiční banka Lehman Brothers. A jedenáct měsíců před tím, než vyšly najevo obrovské finanční podvody Američana Bernarda L. Madoffa.
Madoff byl jen jeden, a v USA
Právě s ním je nyní mladý makléř srovnáván. Jeho případ byl totiž do odhalení Madoffova "letadla" (tzv. Ponziho schéma), které připravilo investory o 65 miliard dolarů (téměř 1,2 bilionu korun), považován za historicky druhou největší defraudaci v bankovním ústavu (viz infobox).
Zatímco Bernard Madoff byl za své činy odsouzen na 150 let, Kervielovi hrozí v případě odsouzení trest podstatně nižší.
Francouzský právní systém je totiž obecně mírný k poprvé trestaným osobám, což je případ Jeroma Kerviela.
Někteří právní experti dokonce odhadují, že bývalý makléř odejde - vedle pokuty - od soudu s maximálně dvouletým trestem odnětí svobody. Pomoci by mu mohlo mimo jiné to, že se v červnu soudu sám přiznal ke lhaní a připustil také, že překročil limity v obchodování.
Mnozí se navíc dosud domnívají, že se mladý finančník stal jen obětí triků svých nadřízených. "Těžko uvěříte tomu, že by tak mladý člověk mohl sám poslat ke dnu celou banku," řekl agentuře Bloomberg právník ze skupiny Simon&Partners´ Bradley Simon.
Také Kervielův právník Olivier Metzner během závěrečné obhajoby u soudu prohlásil, že jeho klient byl jen šachovou figurkou v deprimujícím systému. Naopak pařížský prokurátor v červnu u soudu řekl, že obžalovaný mohl v takovém případě odmítnout v operacích pokračovat.
Některé podrobnosti by mohla do případu vnést také kniha s názvem "Týden, kdy nechal Kerviel padnout světovou ekonomiku", která vyjde ve Francii ve čtvrtek, tedy dva dny po očekávaném vyhlášení verdiktu. Jejím autorem je Hugues Le Bret, přítel někdejšího generálního ředitele Société Générale Daniela Boutona. Ten se v roce 2009 vzdal kvůli aféře svého postu v bance. V letošním roce se k soudu s Kervielem odmítl dostavit.
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist