Soud v Paříži vynesl rozsudek v procesu s bývalým makléřem francouzské banky Société Générale Jérômem Kervielem (33). Kerviel byl soudem shledán vinen z porušení důvěry svého zaměstnavatele, překročení pravomoci a falšování dokumentů.
Po odůvodnění rozsudku vynesl soudce Dominique Pauthe trest: 5 let vězení, přičemž dva roky vězení mu soud podmíněně odložil. Podle obvinění banky, ji Kerviel nepovolenými spekulacemi připravil asi o 4,9 miliardy eur (více než 120 miliard Kč). Tuto ztrátu zároveň soud nařídil Kervielovi uhradit.
"Svými cílenými kroky dostal do nebezpečí samotnou banku, která zaměstnává 140.000 lidí a jejichž budoucnost byla tímto ohrožena," řekl Pauthe.
Soudce ve svém odůvodnění rozsudku řekl, že Kerviel neměl tichý souhlas svých nadřízených k nadměrným spekulacím. Nedostatky kontrolního mechanismu Société Générale ho proto neosvobozuje od jeho povinností profesionálního obchodníka.
Podle soudce také Kerviel přesně věděl, co dělá, když překračuje své obchodní pravomoce. A dodal, že se vědomě snažil zakrýt své riskantní obchodní pozice.
"Důkazy, které obhájci Kerviela předložili na jeho obranu, nezbavuji makléře jeho povinnosti dodržovat pravidla," řekl soudce Dominique Pauthe.
Právní zástupce banky Jean Veil uvedl, že je spokojen s rozsudkem. Naopak právní zástupce Kerviela uvedl, že se proti rozsudku odvolá. Rozsudek byl podle něj "nesmyslný" a trest "mimořádný", uvedl advokát Olivier Metzner.
Šachová figurka či viník?
Metzner již předtím soudu řekl, že Kerviel byl jen šachovou figurkou v deprimujícím finančním systému. Obhajoba požadovala, aby bylo zrušeno obvinění, že Kerviel překročil své pravomoci a falšoval dokumenty, a že se dopustil podvodu. Kerviel už se ale přiznal k tomu, že neoprávněně manipuloval s počítačovými daty.
Kerviel svou obhajobu stavěl na tom, že jeho nadřízení věděli, co dělá, a že překračuje interní limity. Dokud vydělával, bance to prý nevadilo, až prý nashromáždil vysokou ztrátu, banka jej hodila přes palubu. To ale lidé ze Société Générale odmítají a Kerviela považují za lháře.
Případ je ostře sledován mimo jiné proto, že se v něm utkala největší právnická esa z Paříže. Kervielův právník Metzner už zastupoval celou řadu celebrit, například bývalého panamského diktátora Manuela Noriegu, bývalého ředitele francouzského koncernu Vivendi Jeana-Marie Messiera i bývalého francouzského premiéra Dominiqua de Villepina.
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist