Pracovat jako investiční bankéř či obchodník v některé z evropských bank nemusí být v brzké budoucnosti takové terno jako dosud. Bonusy bankéřů budou totiž zřejmě už od ledna příštího roku svázány neobyčejně přísným systémem pravidel. Vyplývá to z návrhu Výboru evropských orgánů bankovního dohledu (CEBS), podle něhož budou prémie založeny na ziscích bank, a pokud by byly odměnou za nepatřičně rizikové jednání, může být požadováno jejich vrácení.

Návrh CEBS je dalším krokem k zavedení regulace bankéřských bonusů, pro kterou se v létě vyslovil Evropský parlament.

Tvrdá pravidla jsou odpovědí na volání politiků po omezení vysokých platů ve finančním sektoru, který svou ochotou riskovat při obchodování výrazně přispěl ke vzniku nedávné hluboké finanční krize. Plánovaná regulace je ale tak přísná, že se mnozí odborníci začínají obávat, aby evropské banky nepřesunuly své aktivity mimo EU.

"Směrnice CEBS dělají z evropské regulace odměn v bankovním sektoru jednu z nejpřísnějších na světě," řekl podle agentury Reuters Jon Terry z konzultační společnosti PricewaterhouseCoopers. "To zvyšuje pravděpodobnost, že banky přesunou své operace nebo alespoň cíle expanze mimo Evropskou unii," varuje Terry.

Podle britských bankéřů budou nová pravidla znamenat degradaci evropského bankovnictví, a tím i ohrožení dalších odvětví ekonomiky. "Pokud nebude zajištěno, aby se podobné změny zavedly i ve Spojených státech a v Asii, budou výsledkem velké problémy pro naše podnikání v Evropě a dojde k ohrožení statisíců pracovních míst, která závisejí na odvětví finančních služeb," uvedla šéfka Sdružení britských bankéřů Angela Knightová.

Podle předloženého návrhu může být bankovnímu manažerovi vyplacena předem pouze část bonusů, přičemž 40 až 60 procent sumy musí být rozloženo do následujících tří až pěti let. Polovina zálohy na bonus musí být navíc ve formě akcií či jiných cenných papírů. Znamená to, že bankéř bude moci dostat okamžitě v hotovosti jen 20 procent celkového bonusu.

"V praxi to bude znamenat, že platy těchto zaměstnanců budou muset podstatně vzrůst, pokud mají získat slušné peněžní prémie," řekl společník právnické firmy Clifford Chance Simon Gleeson. Dosud bylo běžné, že se banky snažily snížit své fixní náklady tím, že držely platy svých zaměstnanců na relativně nízké úrovni a kompenzovaly to vyplácením vysokých bonusů.

Například letos v září jmenovaný šéf britské banky Barclays Robert Diamond měl v předkrizových letech 2006 a 2007 základní plat 250 tisíc liber (takřka 7 milionů korun), na bonusech si ale každoročně vydělal kolem 20 milionů liber (zhruba 560 milionů korun).

Podle návrhu bude bankám rovněž zakázáno poskytovat takzvané zlaté padáky pro odcházející členy vedení v případě, že nebudou souviset s jejich výkonem. Nedovolené budou i víceleté garantované prémie.

CEBS předloží konečnou verzi směrnic ke schválení Evropské komisi až po měsíci konzultací zakončených veřejným slyšením 29. října v Londýně.

Na příliš riskující bankéře si chtějí posvítit i v zámoří. Federální regulátoři v USA se budou soudit s více než 50 šéfy a manažery menších bank, které se od krize položily. Budou po nich požadovat zhruba miliardu dolarů za ztráty jejich bankovních domů. Zatím není jasné, kolika bank se opatření dotkne.


Regulace bude v praxi znamenat, že platy zaměstnanců bank budou muset podstatně vzrůst, pokud mají získat slušné peněžité prémie.
společník advokátní kanceláře Clifford Chance
simon gleeson,

Co ukládá bankám nová směrnice


40 až 60 %


hodnoty bonusů musí být vyplaceno až v průběhu následujících tří až pěti let.

1/2


zálohy na bonus musí být vyplacena ve formě akcií či jiných cenných papírů.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist