Investoři vyhnali na rekordní maxima rizikové příplatky u belgických dluhopisů v obavách, že zemi hrozí dluhová krize podobně jako Portugalsku, Itálii a Španělsku. Desítky miliard eur pomoci od EU již dostává Řecko a upřesňuje se výše pomoci irským bankám.
Cena za pojištění belgických desetiletých dluhopisů ve čtvrtek překonala rekordní hodnoty z dubna 2009, kdy vrcholila finanční krize.
Celkový státní dluh Belgie překročil 100 procent ročního HDP a je po Řecku a Itálii třetí největší v Evropě. Země je již několik měsíců bez vlády. To belgickým dluhopisům na trzích nepomáhá, zvláště v době, kdy by politická reprezentace měla rychle podnikat ozdravné kroky.
V Belgii se stále častěji začíná hovořit o možnosti, že by se kvůli zablokované politické situaci mohly v zemi uskutečnit nové předčasné volby. Ty předchozí se konaly v červnu, ale od té doby se nepodařilo spory vlámských a valonských stran překonat, a tudíž ani sestavit novou vládu.
Předseda Evropské rady, někdy nepřesně označovaný jako "prezident EU" Belgičan Herman van Rompuy by brzy mohl řešit problémy i ve své vlastní zemi, píše britský deník Mail Online.
Páteční vydání belgických deníků reagují na zprávy velmi ostře. Belgičané striktně odmítají, že by se dluhová krize v eurozóně šířila i k nim. Podle nich jsou podobné úvahy jen výsledkem britské paranoie, pohrdání evropskou jednotnou měnou a podle některých analytiků i nízké popularity prezidenta EU Hermana Van Rompuye, který je Belgičan.
Irsko představilo rekordní škrty
Irská vláda ve středu předložila parlamentu nejrozsáhlejší plán ozdravení státních financí v historii země. Kabinet chce získat v rozpočtu během příštích čtyř let pomocí úspor a daní 15 miliard eur (370 miliard Kč), z toho 40 procent už v příštím roce.
Plán je odpovědí Dublinu na prudký nárůst deficitu způsobený nákladnou sanací krachujících irských bank. To zavedlo zemi do dluhové krize, která ohrožuje euro a nutí Evropskou unii poskytnout Irsku finanční pomoc. O její výši se stále jedná, podle posledních informací by irské banky měly získat asi 85 miliard eur.
Merkelová je pesimistická
"Čelíme mimořádně vážné situaci, co se týče eura," prohlásila v úterý německá kancléřka Angela Merkelová. "Nechci malovat čerta na zeď, chci jen říct, že ještě před rokem jsme si nedokázali ani představit, že bychom museli přijímat taková opatření jako nyní," korigovala vzápětí svůj výrok. Přesto svými slovy rozpoutala vášnivou debatu.
Podráždila zejména činitele v Evropské unii a Evropské centrální bance. Ti tvrdí, že navzdory dluhové krizi v Irsku a potížím Řecka euro žádný problém nemá a stojí si dobře. Podle finančních analytiků Merkelová ještě víc prohloubila pesimismus, který byl na trzích patrný již předtím.
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist