Tuzemské banky by podle aktuálních zátěžových testů České centrální banky nebyly ohroženy ani v případě vysoce nepravděpodobného nepříznivého scénáře. Ten kombinuje slabý vývoj domácí i zahraniční ekonomiky a obnovenou nejistotu na finančních trzích vyvolanou problémy s financováním vládních dluhů.

Ve všech scénářích možného vývoje by si tak bankovní sektor udržel kapitálovou přiměřenost nad osmi procenty, což je minimum požadované centrální bankou.

V případě extrémně nepříznivého scénáře by se podle ČNB sice několik bank dostalo do situace, kdy by musely navýšit kapitál.

"Za účelem dorovnání kapitálové přiměřenosti všech bank se sídlem v ČR do regulatorního minima osmi procent by banky ke konci testovaného období musely navýšit regulatorní kapitál o téměř 10,5 miliardy korun. Z hlediska velikosti sektoru se nejedná o natolik významnou hodnotu, která by mohla ohrozit stabilitu bankovního sektoru," uvedla centrální banka.

Kapitálová přiměřenost dále vzrostla

Jedním z důvodů stability bankovního sektoru je podle ČNB i nadále jeho vysoká kapitálové přiměřenost, která ve srovnání s minulými testy ze srpna 2010 dále mírně vzrostla a ke konci září činila téměř 15,5 procenta.

Základní scénář odpovídá listopadové makroekonomické prognóze ČNB. Předpokládá pozvolný růst ekonomiky, inflaci v horizontu dvou let blízko dvouprocentního inflačního cíle a korunu mírně silnější. Krátkodobé úrokové sazby budou v této variantě v následujícím období stabilní a pozvolna porostou od prvního čtvrtletí roku 2012.

Zátěžový scénář Fiskální krize je založen na výrazně nepříznivém a vysoce nepravděpodobném vývoji ekonomické aktivity v ČR, který je způsoben poklesem zahraničí poptávky z důvodu obnovené nejistoty ohledně financování vládních dluhů zemí eurozóny.

Krize je výrazně nepravděpodobná, říká ČNB

Scénář vystavuje bankovní sektor extrémní zátěži a předpokládá, že obavy ohledně udržitelnosti veřejných financí by se zároveň přenesly do ČR.

Centrální banka počítá v tomto scénáři s oslabením měny, s problémy vlády prodat za přijatelných podmínek na finančním trhu nové dluhopisy a následně s poklesem hodnoty vládních dluhopisů a zvýšením krátkodobých úrokových sazeb. "Navržený scénář lze považovat za velmi zátěžový a výrazně nepravděpodobný," uvedla ČNB.

Zatímco základní scénář předpokládá tvorbu provozního zisku pro následující období na obdobné úrovni jako v minulém roce, v extrémním scénáři by provozní zisk bank klesl o 30 až 40 procent.

Zátěžový scénář by se podle ČNB odrazil i ve vyšším nárůstu kreditního rizika. Podíl úvěrů v selhání by v případě sektoru obyvatelstva překonal osm procent. Ztráty ze znehodnocení úvěrů by v roce 2011 vystoupaly na téměř čtyři procenta z úvěrového portfolia, zatímco loni to bylo 1,9 procenta. V rámci základního scénáře podle ČNB u obyvatelstva příští rok podíl úvěrů v selhání nepatrně vzroste, následovat ale bude postupný pokles k úrovni 5,5 procenta.

Naposledy centrální banka zveřejnila zátěžové testy bank v srpnu. I tehdy by banky odolaly bez zásadnějších dopadů i velmi nepříznivému vývoji.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist