Plynovod Nabucco je téměř mrtvým projektem, protože země Evropské unie pro něj dosud nezajistily dodávky plynu. Na Pražském evropském energetickém fóru to ve čtvrtek řekl bývalý předseda české vlády Mirek Topolánek, který v minulosti Nabucco prosazoval jako plynovod, který Evropě sníží závislost na ruském plynu. Jako jednu z alternativ za Nabucco pro ČR Topolánek vidí dovoz zkapalněného zemního plynu (LNG).

"Nabucco jako projekt je téměř mrtvý. Nechali jsme si utéct mezi prsty příležitost dodávek po produktovodu, který by šel mimo území kontrolované Ruskem," uvedl Topolánek, který se nyní věnuje energetice.

Problém s plynovodem Nabucco podle Topolánka souvisí s přístupem Evropské unie, která dostatečně neřeší diverzifikaci energetických zdrojů jednotlivých členských zemí. Česká republika musí v energetické bezpečnosti sledovat své zájmy a vytvořit vlastní regionální energetickou strategii, podotkl Topolánek.

"Měli bychom vědět, že Nabucco je pro nás zajímavé jen tehdy, pokud bude poskytovat plyn z nezávislých zdrojů a po nezávislé trase. To již dnes téměř není splněno," řekl bývalý premiér. Maďarská velvyslankyně pro energetickou bezpečnost Anita Orbánová poznamenala, že projekt Nabucco bude jednou z priorit maďarského předsednictví EU v příštím roce.

Plynovod Nabucco o délce 3300 kilometrů, který má snížit závislost Evropy na ruském plynu, by měl spojit ložiska zemního plynu kolem Kaspického moře s centrální distribuční stanicí v Rakousku. Jeho trasa má vést přes Turecko, Bulharsko, Rumunsko a Maďarsko a měl by přepravovat ročně až 31 miliard krychlových metrů plynu.

Výstavba projektu již byla několikrát odložena. Podle posledního plánu má začít na konci příštího roku a první dodávky plynu se mají uskutečnit koncem roku 2014. Důvodem odkládání výstavby jsou vleklé dohady s potenciálními dodavateli plynu jako Ázerbájdžán či Turkmenistán.

Jednou z možností, jak v ČR nahradit dodávky z plynovodu Nabucco, je podle Topolánka dovoz zkapalněného zemního plynu. "Jestli se Nabucco nezrealizuje, musíme hledat cesty alternativ," uvedl. Český velvyslanec pro energetiku Václav Bartuška ale poukázal na to, že budování terminálů na dopravu LNG ve střední Evropě stále provází řada logistických problémů. "Reálnější by bylo zajištění reverzního toku plynu ze západní Evropy," dodal.

Topolánek po odchodu z politiky pracuje v oblasti energetiky. Je jedním z kandidátů na šéfa Mezinárodní agentury pro energii (IEA). V pátek by se výběrem šéfa IEA měli zabývat ministři energetiky zemí EU.

Související
Newsletter

Byznys

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější z byznysu a finančních trhů?

Každý pátek od nás dostanete souhrn klíčových událostí doplněných o kontext. Autory jsou přední osobnosti Hospodářských novin: Jaroslav Mašek, Luděk Vainert, Milan Mikulka, Jana Klímová a Martin Ehl.

Přihlášením k newsletteru beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru